ԱՄՆ Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Չինաստան կատարած այցի ընթացքում քննարկել է ԿԺԴՀ-ի հետ կայացած գագաթաժողովը, առեւտրի հարցերը եւ նորից հայտարարել է Հարավչինական ծովի ռազմականացման անթույլատրելիության մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպարտամենի հայտարարությունը:
Հինգշաբթի Պոմպեոն ժամանել է Պեկին, որտեղ հանդիպում է ունեցել Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի եւ արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ: Նշվում է, որ Պոմպեոն Չինաստանի գործընկերներին պատմել է Սինգապուրում ԱՄՆ-ի եւ ԿԺԴՀ-ի գագաթաժողովի արդյունքների մասին:
«Պոմպեոն հաստատել է մեր խորը մտահոգությունը Հարավչինական ծովի  ռազմականացման եւ ռազմական կայանների շինարարության մասին, քանի որ այդ գործողություններն ուժեղացնում են լարվածությունը, բարդացնում եւ բորբոքում են վեճերը, վտանգ են ներկայացնում ազատ առեւտրի հոսքին եւ խաթարում են տարածաշրջանային կայունությունը», — նշել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Նաուերթը:

Госсекретарь США Майк Помпео в ходе своего визита в Китай обсудил прошедший саммит с КНДР, вопросы торговли, и вновь заявил о неприемлемости милитаризации Южно-Китайского моря, передает РИА Новости со ссылкой на сообщение госдепартамента США.
В четверг Помпео прибыл в Пекин, где провел переговоры с председателем КНР Си Цзиньпином и главой китайского МИД Ван И. Отмечается, что Помпео рассказал китайским партнерам об итогах саммита США-КНДР в Сингапуре.
«Помпео подтвердил нашу глубокую озабоченность по поводу строительства и милитаризации форпостов в Южно-Китайском море, поскольку эти действия усиливают напряженность, усложняют и накаляют споры, создают угрозу свободному потоку торговли, и подрывают региональную стабильность», — приводятся в сообщении слова официального представителя госдепа Хезер Науэрт.
Она также отметила, что в ходе переговоров Помпео подтвердил приверженность США обеспечить справедливые и сбалансированные торгово-инвестиционные отношения.