Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցանկանում է ֆրանսերենը Եվրոպական Միության հիմնական աշխատանքային լեզու դարձնել: Առիթ դրա համար պետք է դառնա Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից, հայտնում է DW-ն՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը: Պարբերականի տվյալներով՝ Մակրոնն առաջին անգամ այս գաղափարի մասին խոսել է մարտի 20-ին՝ ֆրանկոֆոն երկրների համագործակցության միջազգային կազմակերպության ստեղծման օրը: «Անգլերենը, հավանաբար, երբեք այսքան լայնորեն ներկայացված չի իեղել Բրյուսելում, որքան Brexit-ի քննարման ժամանակ: Այդ գերակայությունը, սակայն, անխուսափելի չէ», - ասել էր Ֆրանսիայի նախագահը: Մակրոնը կարծում է, որ պետք է վերադառնալ այն իրավիճակին, որ կար մինչեւ 1973 թվականը, երբ հենց ֆրանսերենն էր Եվրամիության հիմնական աշխատանքային լուզեն:
Ֆրանսիայի նախագահի շրջապատում կան մարդիկ, ովքեր կողմ են այս նախաձեռնությանը: Այդպես, օրինակ, ԵՄ-ում ֆրանսիացի պաշտոնյա Ֆիլիպ Լեգլիզ-Կոստան ապրիլին հրաժարվել էր մասնակցել բյուջետային խորհրդակցությանը, քանի որ այն անցկացվում էր անգլերեն լեզվով: Դիվանագետներից մեկի խոսքով՝ հանդիպման մնացած մասնակիցների համար անգլերենը հարմար էր, սակայն ֆրանսիացու դեմարշից հետո բոլորը սկսեցին իրենց մայրենի լեզուներով թարգմանություններ պահանջել:
Ֆրանսերեն լեզվի գերակայությանը կողմ է նաեւ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը, գրում է WSJ-ն: Ծնունդով լյուքսեմբուրգցին նախկինում արդեն հայտարարել է, որ պատճառ չի տեսնում, թե ինչու պետք է «Շեքսպիրի լեզուն ավելի բարձր լինի, քան Վոլտերի լեզուն»: Յունկերը հայտարարություններ է անում հիմնականում ֆրանսերեն կամ գերմաներեն լեզուներով:

Президент Франции Эмманюэль Макрон желает вновь сделать французский основным языком в делопроизводстве Европейского Союза. Поводом для этого должен стать выход Великобритании из состава ЕС, сообщает DW  со ссылкой на The Wall Street Journal.
По ее данным, впервые Макрон обнародовал свою идею 20 марта в Международный день франкофонии, когда отмечается создание международной организации сотрудничества франкоязычных стран. «Английский, вероятно, еще никогда не был столь широко представлен в Брюсселе, как во времена, когда мы обсуждаем "Брекзит". Это доминирование, однако, не является неизбежным», - сказал тогда французский лидер.
Макрон полагает, что следует вернуться к ситуации, существовавшей до 1973 года, когда именно французский был основным в делопроизводстве Евросоюза. В окружении французского президента есть люди, которые поддерживают эту инициативу.
Так, например, официальный представитель Франции в ЕС Филипп Леглиз-Коста в апреле отказался участвовать в совещании по бюджету, поскольку оно проходило на английском языке. По словам одного из дипломатов, всех оставшихся на совещании английский в принципе устраивал, но после демарша француза все стали требовать перевода на их родные языки.
Союзником Макрона в борьбе за превалирование французского языка является и председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, пишет WSJ. Уроженец Люксембурга ранее уже заявлял, что не видит причин, по которым «язык Шекспира должен быть выше, чем язык Вольтера». Сам Юнкер в основном делает заявления на французском или немецком.