2019 թ.-ի հունվարի 1-ից «Հարկային օրենսգրքի» փոփոխություններով նախատեսված է, որ շրջանառության հարկի շեմը 115 մլն դրամից կդառնա 58.35 մլն դրամ: Կառավարությունն այսօր մերժեց խորհրդարանի կողմից ներկայացված օրինագիծը, որով նախատեսվում է 115 մլն դրամը թողնել անփոփոխ։
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջաղուզյանի խոսքով՝ Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը կբերի բյուջեի եկամուտների նվազեցման: Նախագծով սահմանվում էր, որ Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները կարող են նվազել մոտ 11 մլրդ դրամով:
«Առաջարկվում է այս նախագիծը որոշակի տրամաբանությամբ և հիմնավորմամբ, սակայն մեր վերաբերմունքը հետևյալն է, որ այն իր մեջ որոշակի առումով հակադրություններ է պարունակում կառավարության ծրագրային դրույթներից մեկի հետ, դա ստվերի դեմ պայքարն է։ Նախագծի ընդունումը կարող է հակադրվել ստվերային շրջանառությունների դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող քաղաքականությանը։ Նախագծի ընդունում ըկարող է ստեղծել գործունեության անհավասար պայմաններ և միջազգային փորձով չհիմնավորված տնտեսական իրավիճակ»,- ասաց նախարարը:

Изменениями в Налоговом кодексе запланировано, что с 1 января 2019 года порог налога с оборота со 115 млн. драмов будет снижен до 58,35 драмов. Правительство Армении 15 июня отклонило законопроект, представленный депутатами, по которому 115 млн. драмов планируется оставить неизменным.
По словам главы Минфина Армении Атома Джанджагузяна, проект поправок в Налоговый кодекс приведет к сокращению бюджетных доходов. Проектом устанавливалось, что доходы госбюджета республики могут понизиться примерно на 11 млрд. драмов.
«В проекте есть некоторые противоречия с одним из программных положений Правительства – это борьба с «тенью». Его принятие может противоречить политике, осуществляемой в рамках борьбы с теневыми оборотами. Его принятие может создать и неравные условия деятельности и экономическую ситуацию, необоснованную международным опытом», - сказал министр.