Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հիասթափված է խորհրդարանում պահպանողական խորհրդարանականի կողմից վուայերիզմի մասին օրինագծի արգելափակումով, ասվում է վարչապետի հայտարարության մեջ Twitter-ում։
Ավելի վաղ բրիտանացի պահպանողական խորհրդարանական Կրիստոֆեր Չոպը արգելափակել էր օրինագծի քննարկումը՝, որը նախատեսում էր երկու տարվա ազատազրկման պատիժ սահմանել նրանց համար, ովքեր լուսանկարում են կանանց նրանց կիսաշջազգեստների տակ՝ առանց վերջինների թույլտվության (upskirting)։
«Վուայերիզմը ներխուժում է անձնական կյանք, ինչի հետեւանքով զոհերը իրենց ստորացած ու ճնշված են զգում։ Ես հիասթափված եմ, որ այսօր օրինագիծը չի ընդունվել Համայնքների պալատում, ու ուզում եմ, որպեսզի այդ միջոցառումները մոտ ժամանակներս անցնեն խորհրդարանով՝ պետական աջակցությամբ» ,- գրել է Մեյը։
Օրինագիծը, որը ստացել է «Վուայերիզմի մասին օրենք» անվանումը, խորհրդարան է ներկայացրել լիբերալ դեմոկրատ Վերա Հոբհաուզը մարտին։
Երկրորդ ըթներցմամբ լսումների ժամանակ ներկայացուցիչների պալատում Չոպն է խոսքի իրավունք վերցրել ու բոլորի համար անսպասելիորեն բողոքել օրինագծի բովանդակության դեմ։
Ըստ ընթացակարգի՝ նման դեպքերում փաստաթուղթը հանվում է քննարկումից, իսկ լսումների օրը հետաձգվում է։ Հիմա փաստաթուղթը, որը պետք է ընդունվեր ուրբաթ, քնարկվելու է հուլիսի 6-ից ոչ շուտ։

Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй разочарована блокировкой законопроекта о вуайеризме парламентарием-консерватором, сообщается в заявлении премьера в Twitter, передает РИА Новости
Ранее британский парламентарий-консерватор Кристофер Чоп заблокировал рассмотрение законопроекта о введении наказания в виде двух лет тюрьмы для тех, кто занимается фотосъемкой женщин под юбкой без их разрешения (upskirting).
«Вуайеризм — это вторжение в личную жизнь, в результате чего жертвы чувствуют себя униженными и подавленными. Я разочарована тем, что сегодня законопроект не был принят в Палате общин, и хочу, чтобы эти меры прошли через парламент — при государственной поддержке — в ближайшее время», — пишет Мэй.
Законопроект, получивший название Voyeurism (Offences) Bill (Закон о вуайеризме), был внесен в парламент в марте либерал-демократом Верой Хобхаус.
Во время слушаний во втором чтении этого резонансного документа в палате представителей Чоп взял слово и неожиданно для всех выступил с протестом против содержания законопроекта.
Согласно процедуре, в этом случае документ снимается с рассмотрения, а дата слушаний переносится. Теперь документ, принятие которого ожидалось в пятницу, будет рассмотрен не раньше 6 июля.