Գերմանիան եւ Ֆրանսիան համատեղ պատասխան կտան Եվրամիության առջեւ ծառացած հիմնական մարտահրավերներին: Այս մասին շաբաթ՝ հունիսի 16-ին տեսաուղերձում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հաղորդում է DW-ն:
Խոսքը պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում, ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության հարցերում համատեղ քաղաքականության կառուցման մասին է:
Կանցլերը միգրացիայի խնդիրը Եվրոպայի համար եւս մեկ մարտահրավեր է անվանել, որը պահանջում է եվրոպական արձագանք: Ըստ նրա, միգրացիայի հարցը «Եվրոպայի միասնության որոշիչ գործոններից մեկն է»: ԵՄ-ի առջեւ ծառացած խնդիրները ներառում են տնտեսական եւ արժութային միության հետագա զարգացումը, ինչպես նաեւ նորարարությունների հետ կապված հարցեր:
Նա կարեւորել է Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները ԵՄ-ում խաղաղության պահպանման համար: Միեւնույն ժամանակ, երկկողմ հարաբերությունները պետք է թարմացվեն «բազմաթիվ փոփոխությունների լույսի ներքո»,  ասել է Մերկելը:

Германия и Франция дадут совместный ответ на основные вызовы стоящие перед Евросоюзом. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель в субботу, 16 июня, в своем еженедельном видеообращении, передает  DW
Речь идет о выстраивании совместной политики в области обороны и безопасности, а также в вопросах внешней политики.
Миграционный вопрос канцлер назвала еще одним вызовом для Европы, «который требует европейского ответа». По ее словам, тема миграции является «одним из решающих факторов для единства Европы». К вопросам, стоящим перед ЕС, относятся дальнейшее развитие экономического и валютного союза, а также связанные с инновацией темы, отметила Меркель.
Она подчеркнула значимость отношений с Францией для сохранения мира в ЕС. При этом двусторонние отношения необходимо обновить «в свете множества изменений», заявила Меркель.