2018 թվականի ապրիլի 19-ից մինչեւ մայիսի 31-ն ԱՄՆ-ն հատուկ կենտրոններում կամ ընտանիքներում է տեղավորել 1995 անչափահաս միգրանտների, որոնք փորձել են ծնողների հետ անօրինական հատել երկրի սահմանը: Այս մասին հաղորդում է DW-ն՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ներքին գործերի նախարարությանը:
ԱՄՆ օրենսդրության համաձայն՝ անչափահաս անօրինական միգրանտներին ծնողների հետ չեն թողնում, գրում է Süddeutsche Zeitung-ը: Սակայն նորածիններին արգելվում է բաժանել մայրերից:
2018 թվականին ԱՄՆ-ն հայտարարեց անօրինական միգրանտների հանդեպ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականության մասին: Մասնավորապես, մեկուկես ամսվա ընթացքում՝ ապրիլի կեսերից մինչեւ մայիս, Մեքսիկայի հետ սահմանին անօրինական միգրանտների 1940 ընտանիք է ձերբակալվել:
Անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարը Դոնալդ Թրամփի նախընտրական արշավի գլխավոր թեման էր, եւ նախագահն առաջարկել է այդ գիծը շարունակել նաեւ որպես Սպիտակ տան ղեկավար:

Almost 2,000 migrant children were separated from their families at the US border from April 19 to May 31, 2018, while trying to enter the country between official crossings, BBC reported.
According to the U.S. law, minors could not be placed with their parents, however, babies are not allowed to be separated from their mothers.
In 2018, the U.S. President Donald Trump administration’s “zero-tolerance” vow to pursue criminal charges against all illegal migration.
While Mexico does not prevent the flow of migrants through its southern border and their further departure to the US, the US president noted.