Էջմիածնի քաղաքապետի ընտրությունները տեղի կունենան հոկտեմբերին: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
«Եթե գործող կարգը պահպանվի, ապա նշանակում է, որ Էջմիածնում արտահերթ ընտրությունները կարող են նշանակվել հոկտեմբերի 21-ին»,- ասել է ԿԸՀ նախագահը:
Ըստ Մուկուչյանի՝ ՏԻՄ օրենքի 21 հոդվածի համաձայն՝ լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցնելու հիմք է նաեւ համայնքի ղեկավարի հրաժարականի դիմումը, որից հետո ավագանին կարող է կազմել լիազորությունների դադարեցման մասին արձանագրությունը, որն էլ մարզպետի միջոցով ներկայացվում է կառավարության լիազոր մարմնին:
Այս գործընթացներից հետո արդեն կազմակերպվում են ընտրությունների հետ կապված հարցերը: Ընտրական օրենսգրքի 122 հոդվածի համաձայն՝ համայնքի ղեկավարի արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են ԸՕ 120 հոդվածով սահմանված օրերից այն օրը, որ պահպանվեն ընտրությունների կազմակերպման համար նախատեսված ժամկետները։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ընտրությունների օրեր է սահմանել մարտի 11-ը, հունիսի 10-ը եւ հոկտեմբերի 21-ը»,- ասել է ԿԸՀ նախագահը: Սա նշանակում է, որ ընտրությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 21-ին:
Նշենք, որ Էջմիածինի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանն իր հորը՝ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող ամառանոցում բացահայտված սկանդալային բացահայտումից հետո հրաժարական տվեց:

Выборы мэра Эчмиадзина состоятся в октябре. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян.
«Если действующий порядок сохранится, то значит внеочередные выборы в Эчмиадзине могут быть назначены на 21 октября», - заявил Мукучян.
По его словам, согласно 21 статье закона «Об органах местного самоуправления», основанием для преждевременного прекращения полномочий служит также заявление главы общины об отставке, после чего Совет старейшин может составить протокол о приостановлении полномочий, который через губернатора представляется в уполномоченный орган Правительства республики.
Уже после этих процессов решаются вопросы, связанные с выборами. Согласно 122 статье Избирательного кодекса, внеочередные выборы главы общины проводятся в день, установленный 120 статьей ИК, с тем, чтобы были соблюдены сроки, предусмотренные для организации выборов.
«Центральная избирательная комиссия определила следующие дни проведения выборов - 11 марта, 10 июня и 21 октября», - сказал председатель ЦИК. Это означает, что выборы состоятся 21 октября.
Напомним, что мэр Эчмиадзина Карен Григорян подал в отставку после скандального разоблачения его отца, генерала Манвела Григоряна.