Երկուշաբթի ԱՄՆ Սենատը ընդունել է 2019 թվականի պաշտպանական բյուջեի օրինագծի իր տարբերակը, որով նախատեսվում է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրներ գնելու դեպքում, նշված է օրինագծի տեքստում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Եթե Թուրքիան Ռուսաստանի Դաշնությունից գնի հակաօդային պաշտպանության Ս-400 համակարգերը, ապա նման գնումը կհամարվի խոշոր գործարք, որի վրա տարածվում է 2017 թվականին Եվրոպայի եւ Եվրասիայի վրա ռուսական ազդեցությանը հակազդելու մասին օրենքի 231 (а) բաժինը, եւ նախագահը պետք է բարեխղճորեն այս օրենքը կիրառի պատժամիջոցներ սահմանելու եւ կիրառելու ճանապարհով…ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի նկատմամբ, որը մասնակցություն կունենա այսպիսի խոշոր գործարքին»,- նշված է փաստաթղթում:
Պաշտպանական բյուջեի այս օրինագիծը երկուսից մեկն է, որոնք հիմա քննարկում են ամերիկացի օրենսդիրները: Երկրորդ օրինագիծը նախաձեռնել է ստորին պալատը եւ արդեն հաստատել: Հետագայում 2 օրինագծերը կմիավորվեն մեկի մեջ, որն էլ կդրվի վերջնական քվեարկության:
Ստորին պալատի բյուջեի օրինագծի տարբերակի տեքստում նույնպես Ս-400-ը հիշատակվում է, սակայն այնտեղ խոսքը ոչ թե պատժամիջոցների մասին է, այլ ռուսական համակարգերի գնումից կախված Թուրքիա ամերիկյան սպառազինության մատակարարումների:

Сенат США в понедельник принял свой вариант проекта оборонного бюджета на 2019 год, который предусматривает введение санкций в отношении Турции в случае закупки той российских зенитно-ракетных комплексов C-400, следует из текста законопроекта, передает РИА Новости
«Если Турецкая Республика закупит системы противовоздушной обороны С-400 у Российской Федерации, такая закупка будет представлять собой крупную сделку, подпадающую под раздел 231 (а) Закона о противодействии российскому влиянию в Европе и Евразии 2017 года, и президент должен будет добросовестно применить этот Закон путем введения и применения санкций… в отношении любого физического или юридического лица, которое будет причастно к такой крупной сделке», — сказано в документе.
Этот проект оборонного бюджета — один из двух, которые сейчас находятся на рассмотрении американских законодателей. Второй проект инициирован нижней палатой и уже утвержден ею. Два законопроекта впоследствии будут сведены в один, который и будет вынесен на окончательное голосование.
В тексте варианта бюджета нижней палаты также упоминается С-400, однако там речь идет не о санкциях, а о зависимости поставок Турции американских вооружений от закупки российский системы.