ԱՄՆ կողմից առեւտրային պատերազմի հրահրումը, որը շուկայական կանոնների խախտում է, վնաս է հասցնում ոչ միայն 2 երկրների շահերին, այլեւ ամբողջ աշխարհին, նշված է Չինաստանի առեւտրի նախարարության հայտարարության մեջ՝ ի պատասխան Վաշինգթոնի սպառնալիքների չինական ապրանքների համար նոր մաքսատուրքերի սահմանման մասին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակված հայտարարությամբ հայտնել էր, որ հանձնարարել է 200 մլրդ դոլար գումարի չինական ապրանքների ցուցակ պատրաստել դրանց նկատմամբ հնարավոր 10 տոկոս մաքսատուրք սահմանելու համար, եթե Չինաստանը հետագայում եւս բարձրացնի ամերիկյան արտադրանքի մաքսատուրքը:
«Ամերիկյան կողմից առեւտրային պատերազմի հրահրումը, որը ժամանակակից աշխարհի միտումներին չհամապատասխանող շուկայական կանոնների խախտում է, վնաս է հասցնում 2 երկրների շահերին, ժողովուրդներին եւ ընկերություններին, վնաս է հասցնում ամբողջ աշխարհի շահերին»,- նշված Չինաստանի առեւտրի գերատեսչության հրապարակած հայտարարության մեջ:

The trade war waged by the United States is against both the law of the market and the development trend of today's world, the Chinese Ministry of Commerce said in a statement following the U.S. threats to impose new duties on Chinese goods.
“The trade war waged by the United States is against both the law of the market and the development trend of today' s world. It undermines the interests of the Chinese and American people, the interests of companies and the interests of the people all over the world,” Xinhua reported referring to the statement.
As reported earlier, the U.S. President Donald Trump threatened to impose a 10 percent tariff on $200 billion of Chinese goods if China continues to raise duties on U.S. goods.