ԱՄՆ կողմից առեւտրային պատերազմի հրահրումը, որը շուկայական կանոնների խախտում է, վնաս է հասցնում ոչ միայն 2 երկրների շահերին, այլեւ ամբողջ աշխարհին, նշված է Չինաստանի առեւտրի նախարարության հայտարարության մեջ՝ ի պատասխան Վաշինգթոնի սպառնալիքների չինական ապրանքների համար նոր մաքսատուրքերի սահմանման մասին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակված հայտարարությամբ հայտնել էր, որ հանձնարարել է 200 մլրդ դոլար գումարի չինական ապրանքների ցուցակ պատրաստել դրանց նկատմամբ հնարավոր 10 տոկոս մաքսատուրք սահմանելու համար, եթե Չինաստանը հետագայում եւս բարձրացնի ամերիկյան արտադրանքի մաքսատուրքը:
«Ամերիկյան կողմից առեւտրային պատերազմի հրահրումը, որը ժամանակակից աշխարհի միտումներին չհամապատասխանող շուկայական կանոնների խախտում է, վնաս է հասցնում 2 երկրների շահերին, ժողովուրդներին եւ ընկերություններին, վնաս է հասցնում ամբողջ աշխարհի շահերին»,- նշված Չինաստանի առեւտրի գերատեսչության հրապարակած հայտարարության մեջ:

Развязывание США торговой войны, нарушение рыночных правил наносят ущерб интересам не только обеих стран, но и всему миру, говорится в заявлении министерства коммерции КНР в ответ на угрозы Вашингтона ввести новые пошлины на китайские товары, передает РИА Новости
Ранее президент США Дональд Трамп в опубликованном заявлении сообщил, что поручил подготовить список китайских товаров на сумму 200 миллиардов долларов для возможного введения в их отношении дополнительных пошлин в 10%, если Китай будет и дальше поднимать пошлины на американскую продукцию.
«Развязывание торговой войны американской стороной, нарушение правил рынка не соответствуют тенденциям современного мира, наносят ущерб интересам, народам и компаниям двух стран, причиняют ущерб интересам всего мира», — говорится в опубликованном заявлении торгового ведомства Китая.