ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ:
Վարչապետի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ինն հայտնում են, որ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ նոր կառավարության ձեւավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է եւ հավելել. «Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել եւ Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաեւ այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»:
Խորհրդի նիստում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի եւ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին եւ ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է նաեւ ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձեւերի եւ մեթոդների ներդրման մասին:

Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось заседание Совета безопасности.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе премьера, Пашинян отметил, что после формирования нового правительства это первое заседание Совета, и напомнил, что после 9 апреля функции Совета безопасности конкретизировались, и согласно  ч.2 статьи 155 основные направления политики сферы безопасности определяет Совет. «Сегодняшнее заседание проводится для обсуждения вопросов, находящихся в рамках указанной темы, и определения дальнейших шагов».
На заседании обсуждались вопросы, касающиеся плана развития ВС, государственной программы развития вооружения и военной техники, повышение эффективности боевого дежурства ВС. Министр обороны Давид Тоноян доложил о внедрении более эффективных форм и методик организации обороны.