Ընտրական բարեփոխումների իրականացումը բավականաչափ ժամանակ եւ նախապատրաստական աշխատանքներ է պահանջում։ Այսպիսի տեսակետ է հայտնել  Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն։ NEWS.am–ի հետ զրույցում նա պատմել է, թե ինչպես կարող է Վենետիկի հանձնաժողովն օգնել եւ որքան ժամանակ կպահանջվի բարեփոխումների համար։
ՀՀ վարչապետը Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխման հանձնաժողովի ստեղծման մասին որոշման նախագիծ է ստորագրել։ Ցանկանում ենք հարցնել Ձեզ գործընթացի մասին՝ նոր կառավարությունը պե՞տք է արդյոք սկզբում բարեփոխման նախագիծը ներկայացնի Վենետիկի հանձնաժողովին։
Վենետիկի հանձնաժողովը եւ Հայաստանը լավ համագործակցության երկար պատմություն ունեն։ ՀՀ արդարադատության նախարարը փոխանցել է կառավարության պատրաստակամությունը շարունակել համագործակցությունը հանձնաժողովի հետ։ Իր հերթին հանձնաժողովը ամբողջական աջակցություն է հայտնել Հայաստանում բոլորովին վերջերս տեղի ունեցած իշխանության խաղաղ փոխանցմանը եւ պատրաստ է ցանկացած ձեւով օգնություն ցուցաբերել, որպեսզի արդյունավետորեն եւ նպատակային կերպով ամրապնդի ՀՀ–ում ինստիտուտների ժողովրդավարական գործողությունը Սահմանադրությանը համապատասխան։
Որոշ քաղաքագետներ եւ փորձագետներ խոսում են, որ տեխնիկապես անհնար է ընտրություններն այս տարի անցկացնել։ Կա՞ն արդյոք հստակ ժամկետներ այդպիսի բարեփոխումների համար։ Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներից այդ փաստաթղթի քննարկման եւ հանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացնելու համար։
Վենետիկի հանձնաժողովն անցյալում ընդգծել է, որ ցանկացած կարեւոր բարեփոխում՝ լինի դա սահմանադրական կամ ընտրական, պետք է ադեկվատ կերպով պատրաստվի բաց եւ թափանցիկ գործընթացի շրջանակներում եւ պետք է ընդունվի առավելագույնս լայն կոնսեսուսով։
Բարեփոխումների իրականացումը նաեւ պահանջում է բավականաչափ ժամանակ եւ պատրաստություն։ Փաստացի ժամանակը տատանվում է բարեփոխումների հստակ բովանդակությունից եւ մակարդակից կախված։ Սկզբունքորեն, գերադասելի է, որ բարեփոխման հարցում շտապողականություն չդրեւսորվի, որակը պետք է գերակայի արագության նկատմամբ։ Բայց կարող են լինել այնպիսի իրավիճակներ, երբ ժամանակը կարեւոր է։
Իդեալական առումով, Վենետիկի հանձնաժողովը պետք է ներգրավված լինի վաղ փուլում, որ հետեւի գործընթացին մինչեւ վերջ։ Հանձնաժողովը իր եզրակացությունը կարող է պատրաստել բավականին արագ, եւ կա հատուկ գործընթաց, որը պետք է պահպանել հրատապ դեպքերում։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը մամուլի հաղորդագրություն է հրապարակել Ձեր եւ նախարար Արտակ Զեյնալյանի հանդիպման արդյունքների մասին Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստի ժամանակ։ Ըստ հայտարարության՝ Դուք շեշտել եք, որ քաղաքական կուսակցությունները պետք է բավականաչափ ժամանակ ունենան ընտրական օրենսդրության բարեփոխումներից հետո ընտրություններին պատրաստվելու համար։ Ի՞նչ եք կարծում՝ որքա՞ն ժամանակ է անհրաժեշտ։
Ամեն բարեփոխման համար ունիվերսալ ֆիքսված ժամանակահատված գոյություն չունի։ Նախկինում հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել, որ ընտրական օրենսդրությունը չփոխվի ընտրություններից մեկ տարի առաջ։ Այդ ժամանակահատվածը բարեփոխումների անցկացման համար անհրաժեշտ միջին ժամանակահատվածն է։ Բայց դա վերջնական չէ, կարող են լինել հատուկ դեպքեր, որոնք պահանջում են արագ գործողություններ կամ արձագանք։ Վենետիկի հանձնաժողովը եւ նախարար Զեյնալյանը համաձայն են այն հարցում, որ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման համար անհրաժեշտ են ողջամիտ ժամկետներ։

Реализация избирательной реформы требует достаточного времени и подготовки. Такого мнения придерживается председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио. В интервью Новости Армении-NEWS.am г-н Букиккио рассказал, как может помочь Венецианская комиссия и сколько времени может занять реформа.
Премьер-министр Армении подписал проект решения о создании комиссии при главе правительства по реформе Избирательного кодекса. Мы хотели бы спросить Вас о процедуре. Нужно ли новому правительству сначала представить проект реформы Венецианской комиссии?
Венецианская комиссия и Армения имеют долгую историю хорошего сотрудничества. Министр юстиции Армении выразил готовность правительства продолжать сотрудничество с Комиссией. В свою очередь Комиссия выразила полную поддержку мирному переходу власти, который недавно произошел в Армении, и готова оказать помощь любым способом, чтобы эффективно и целесообразно укрепить демократическое функционирование институтов Армении в соответствии с Конституцией.
Некоторые политики и эксперты говорят, что технически невозможно провести выборы в этом году. Существуют ли конкретные сроки для такого рода реформ? Сколько времени потребуется от экспертов Венецианской комиссии для рассмотрения этого документа и одобрения Венецианской комиссии?
Венецианская комиссия в прошлом подчеркивала, что любая важная реформа, будь то конституционная или избирательная, должна быть адекватно подготовлена в рамках открытого и прозрачного процесса и должна быть принята с максимально широким консенсусом.
Реализация реформы также требует достаточного времени и подготовки. Фактическое время варьируется в зависимости от конкретного контекста и степени реформ. В принципе, предпочтительнее, чтобы с реформой не спешили, качество должно преобладать над скоростью. Но могут быть ситуации, когда время важно.
В идеале Венецианская комиссия должна быть задействована на ранней стадии, чтобы следить за процессом до конца. Комиссия может подготовить свое заключение довольно быстро, и есть специальная процедура, которая должна соблюдаться в неотложных случаях.
Министерство юстиции Армении опубликовало пресс-релиз по итогам Вашей встречи с министром юстиции Артаком Зейналяном во время пленарной сессии Венецианской комиссии. Согласно заявлению, Вы подчеркнули, что у политических партий должно быть достаточно времени для подготовки к выборам после реформирования избирательного законодательства. Как Вы думаете, сколько необходимо времени?
Не существует фиксированного периода для каждой реформы, временного отрезка универсального для всех. В прошлом Комиссия рекомендовала, чтобы избирательное законодательство не изменялось за год до выборов. Этот период - средний отрезок времени, которое необходимо для проведения реформы. Но это не окончательно, могут быть особые ситуации, требующие более быстрого действия или реакции. Венецианская комиссия и министр Зейналян согласны с тем, что для подготовки досрочных выборов необходимы разумные временные рамки.