Ընտրական բարեփոխումների իրականացումը բավականաչափ ժամանակ եւ նախապատրաստական աշխատանքներ է պահանջում։ Այսպիսի տեսակետ է հայտնել  Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն։ NEWS.am–ի հետ զրույցում նա պատմել է, թե ինչպես կարող է Վենետիկի հանձնաժողովն օգնել եւ որքան ժամանակ կպահանջվի բարեփոխումների համար։
ՀՀ վարչապետը Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխման հանձնաժողովի ստեղծման մասին որոշման նախագիծ է ստորագրել։ Ցանկանում ենք հարցնել Ձեզ գործընթացի մասին՝ նոր կառավարությունը պե՞տք է արդյոք սկզբում բարեփոխման նախագիծը ներկայացնի Վենետիկի հանձնաժողովին։
Վենետիկի հանձնաժողովը եւ Հայաստանը լավ համագործակցության երկար պատմություն ունեն։ ՀՀ արդարադատության նախարարը փոխանցել է կառավարության պատրաստակամությունը շարունակել համագործակցությունը հանձնաժողովի հետ։ Իր հերթին հանձնաժողովը ամբողջական աջակցություն է հայտնել Հայաստանում բոլորովին վերջերս տեղի ունեցած իշխանության խաղաղ փոխանցմանը եւ պատրաստ է ցանկացած ձեւով օգնություն ցուցաբերել, որպեսզի արդյունավետորեն եւ նպատակային կերպով ամրապնդի ՀՀ–ում ինստիտուտների ժողովրդավարական գործողությունը Սահմանադրությանը համապատասխան։
Որոշ քաղաքագետներ եւ փորձագետներ խոսում են, որ տեխնիկապես անհնար է ընտրություններն այս տարի անցկացնել։ Կա՞ն արդյոք հստակ ժամկետներ այդպիսի բարեփոխումների համար։ Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներից այդ փաստաթղթի քննարկման եւ հանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացնելու համար։
Վենետիկի հանձնաժողովն անցյալում ընդգծել է, որ ցանկացած կարեւոր բարեփոխում՝ լինի դա սահմանադրական կամ ընտրական, պետք է ադեկվատ կերպով պատրաստվի բաց եւ թափանցիկ գործընթացի շրջանակներում եւ պետք է ընդունվի առավելագույնս լայն կոնսեսուսով։
Բարեփոխումների իրականացումը նաեւ պահանջում է բավականաչափ ժամանակ եւ պատրաստություն։ Փաստացի ժամանակը տատանվում է բարեփոխումների հստակ բովանդակությունից եւ մակարդակից կախված։ Սկզբունքորեն, գերադասելի է, որ բարեփոխման հարցում շտապողականություն չդրեւսորվի, որակը պետք է գերակայի արագության նկատմամբ։ Բայց կարող են լինել այնպիսի իրավիճակներ, երբ ժամանակը կարեւոր է։
Իդեալական առումով, Վենետիկի հանձնաժողովը պետք է ներգրավված լինի վաղ փուլում, որ հետեւի գործընթացին մինչեւ վերջ։ Հանձնաժողովը իր եզրակացությունը կարող է պատրաստել բավականին արագ, եւ կա հատուկ գործընթաց, որը պետք է պահպանել հրատապ դեպքերում։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը մամուլի հաղորդագրություն է հրապարակել Ձեր եւ նախարար Արտակ Զեյնալյանի հանդիպման արդյունքների մասին Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստի ժամանակ։ Ըստ հայտարարության՝ Դուք շեշտել եք, որ քաղաքական կուսակցությունները պետք է բավականաչափ ժամանակ ունենան ընտրական օրենսդրության բարեփոխումներից հետո ընտրություններին պատրաստվելու համար։ Ի՞նչ եք կարծում՝ որքա՞ն ժամանակ է անհրաժեշտ։
Ամեն բարեփոխման համար ունիվերսալ ֆիքսված ժամանակահատված գոյություն չունի։ Նախկինում հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել, որ ընտրական օրենսդրությունը չփոխվի ընտրություններից մեկ տարի առաջ։ Այդ ժամանակահատվածը բարեփոխումների անցկացման համար անհրաժեշտ միջին ժամանակահատվածն է։ Բայց դա վերջնական չէ, կարող են լինել հատուկ դեպքեր, որոնք պահանջում են արագ գործողություններ կամ արձագանք։ Վենետիկի հանձնաժողովը եւ նախարար Զեյնալյանը համաձայն են այն հարցում, որ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման համար անհրաժեշտ են ողջամիտ ժամկետներ։

YEREVAN. – The implementation of the electoral reform requires sufficient time and preparation, President of the Venice Commission, Mr. Gianni Buquicchio says. In a written response the inquiry by Armenian News-NEWS.am, Mr. Buquicchio explained how the Venice Commission can help and how much time the reform may take.
Armenian Prime Minister has signed a draft decision proposing procedures for initiating electoral reforms. We would like to ask you about the procedure. Does the new government have to present a draft to the Venice Commission first?
The Venice Commission and Armenia have a long history of good cooperation. The Minister of Justice of Armenia has expressed the government’s willingness to continue to cooperate with the Commission.  In turn, the Commission has expressed full support for the peaceful change in power that has recently taken place in Armenia, and is ready to assist in whatever manner appears useful and expedient to strengthen the democratic functioning of the Armenian institutions in line with the Constitution.
Some politicians and experts say that it is technically impossible to hold elections this year. Is there a precise timeframe for this kind of reform?  How much time can it take from the Venice Commission experts to consider the document and give approval of the Venice Commission?
The Venice Commission has stressed in the past that any important reform, be it constitutional or electoral, needs to be adequately prepared through an inclusive and transparent process and needs to be adopted with the broadest consensus possible. The implementation of the reform also requires sufficient time and preparation. The actual time varies depending on the specific context and extent of the reforms. In principle, it is preferable that a reform should not be rushed, quality should prevail over speed. But, there may be situations in which time is of the essence.
The Venice Commission should ideally be involved since the early stages and follow the process until the end. The Commission can prepare its opinion rather quickly, and has a special procedure to follow in urgent cases.
Armenian Justice Ministry released a statement after Minister Artak Zeynalyan met with you during the plenary session of the Venice Commission. According to the statement, you underlined that the political parties must have enough time to prepare for the elections after the electoral legislation is reformed. What do you think how much time is needed?
There is no fixed time universally valid for every reform. The Commission has recommended in the past that the electoral legislation should not be modified one year prior to the elections. This term indicates the average time that should be allowed for implementing the reform. But, it is not cast in stone, there may be particular situations which require a more rapid action or response. The Commission and Minister Zeynalyan agree that a reasonable time should be allowed for the preparation of the snap elections.