Միջազգային հանրությունը պետք է կոշտ կերպով արձագանքի Ադրբեջանի նախագահի նման ռազմատենչ հայտարարություններին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստ է ոչնչացնել Արցախի տարածքում գտնվող բոլոր ռազմական եւ ռազմավարական օբյեկտները:
«Մենք կոշտ գնահատական ենք ակնկալում միջազգային հանրության կողմից Ալիեւի ահաբեկչական հայտարարություններին: Ինչ վերաբերում է սպառնալիքներին, ապա ես կարող եմ միանշանակ ասել, որ հայկական կողմը տեխնիկապես կարող է ոչ միայն ոչնչացնել Ադրբեջանի ռազմական եւ ռազմավարական օբյեկտները, այլեւ՝ Ալիեւի նստավայրը եւ նույնիսկ Արցախի դրոշը տեղադրել այնտեղ: Ադրբեջանի բոլոր օբյեկտները մեր հասանելության գոտում են գտնվում: Սակայն, ի տարբերություն գող եւ հափռիչ Ալիեւի, մենք բարբարոսներ եւ ոչ էլ նացիստներ չենք՝ նման սպառնալիքների եւ գործողությունների դիմելու համար»,- ասաց Բաբայանը:
Նա նաեւ Ալիեւին խորհուրդ տվեց ռազմատենչ հայտարարությունների ֆոնին ուսումնասիրել Երկրորդ աշխարհամարտի ռազմական քրոնիկան եւ ծանոթանալ նացիստական Գերմանիայի առաջնորդի ճակատագրին: «Նման արկածախնդրության կարող է գնալ միայն Ալիեւը, որը հարստությոն ւն է դիզում իր ժողովրդի հաշվին: Իսկ Ադրբեջանի ժողովուրդը չի աջակցի իր առաջնորդին եւս մեկ արկածախնդրության մեջ՝ զոհաբերելով իր որդիներին՝ հանուն մի մարդու շահերի, որին անգամ իր սեփական ընտանիքում չեն հարգում, եւ դրա ապացույցն էր Ալիեւի դստեր պահվածքը ՄԱԿ-ում հոր ելույթի ժամանակ»,- ասաց Բաբայանը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի 100-ամյակի առթիվ Բաքվի «Ազադլիգ» հրապարակում այօսր հանդիսավոր ռազմական շքերթ է անցկացվել: Ռազմական շքերթին մասնակցում էին պաշտպանության, ներքին գործերի, արտակարգ գործերի նախարարությունների, Պետական անվտանգության ծառայության, Պետական սահմանապահ ծառայության եւ Պետական պահպանության հատուկ ծառայության, ինչպես նաեւ Թուրքիայի զինված ուժերի շքերթային կազմի մոտ 4000 մարդ:
Արարողությանը ներկայացվել էր ավելի քան 240 միավոր ռազմական տեխնիկա, ավելի քան 70 թռչող միջոց, այդ թվում, վերջերս ձեռք բերված նորագույն զրահատեխնիկան, նորագույն զենքերը եւ սարքավորումները՝ հրթիռային եւ հրետանային համակարգեր, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ուղղաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր:
Շքերթին ներկայացվել են հիմնականում  Ռուսաստանի Դաշնությունում, Չեխիայում, Բելառուսում, Թուրքիայում եւ Իսրայելում ձեռք բերված սպառազինությունները: Շքերթին ներկայացված զենքի առյուծի բաժինը ձեռք է բերվել Իսրայելում: Շքերթին ներկա էին մոտ 100 ներկայացուցիչ Թուրքիայից, Պակիստանից, Բելառուսից, Բահրեյնից, Միացյալ Արաբական Էմիրություններից, Վրաստանից, Իրանից, Իսրայելից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից, Ռուսաստանից, Սաուդյան Արաբիայից եւ Ուկրաինայից:

YEREVAN. – The international community must react toughly to militaristic statements by the Azerbaijani president, spokesperson for the Karabakh president Davit Babayan said.
Babayan commented for Armenian News-NEWS.am on Azerbaijani president Ilham Aliyev's statement that Azerbaijan is ready to destroy all military and strategic facilities on the territory of Artsakh.
“We expect a tough assessment of the international community on Aliyev's terrorist statements. As for the threats, I can say unequivocally that the Armenian side is technically able not only to destroy the military and strategic facilities of Azerbaijan, but also the very residence of Aliyev, and even to establish the flag of Artsakh. All Azerbaijani facilities are in area of our access. But, unlike Aliev who is a robber and a grabber, we are not barbarians, not Nazis to resort to such threats and actions,” Babayan said.
He also advised Aliyev should review the military chronicle of World War II, and get acquainted with the fate of the leader of Nazi Germany.
“Only Aliyev can go to such an adventure, as he is cashing in on his people. The people of Azerbaijan will not support their leader's in another adventure, sacrificing their sons for the sake of the interests of a person who is not even respected in his family, and the example of that is the behavior of Aliev's daughter at the UN, during her father’s speech,” Babayan said.
Military parade took place in Baku: Geography of Azerbaijan’s armament
On the occasion of the 100th anniversary of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, a solemn military parade was held in Azadlig Square of Baku.
Approximately 4,000 people took part in the military parade, including the ministry of defense, internal affairs ministry, ministry of emergency situations, the state security service, the state border service, the special state protection service, as well as the Turkish armed forces.
More than 240 pieces of military equipment, over 70 jets, including armored vehicles, modern weapons and equipment, such as missile and artillery systems, air defense systems, helicopters, unmanned aerial vehicles, were presented at the ceremony.
Weapons mainly acquired in the Russian Federation, the Czech Republic, Belarus, Turkey and Israel were presented. The lion's share of the weapons presented at the parade was acquired in Israel.
The parade was attended by about 100 representatives from Turkey, Pakistan, Belarus, Bahrain, the United Arab Emirates, Georgia, Iran, Israel, Kazakhstan, Uzbekistan, Russia, Saudi Arabia and Ukraine.