Հայաստանի համար նոր ժամանակաշրջան է բացվել: Այս մասին ԱՄՆ Սենատում կայացած պետական մակարդակով հաստատված հայ-ամերիկյան հարաբերությունների 100-ամյակին նվիրված ընդունելության ժամանակ նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջորդան Էնդրյուսը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»
«Մեր երկրների միջեւ մեկ դար առաջ սկսված գործընկերությունը շարունակվում է առայսօր: ԱՄՆ-ը շարունակում է սատարել Հայաստանին ինքնավար, բարգավաճող, ժողովրդավար պետություն ստեղծելու հարցում»,-ասել է նա:
Ընդունելությանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ով ընդգծել է, որ Հայաստանի հպարտ քաղաքացին է իրականացրել խաղաղ իշխանափոխությունը. «Մենք պետք է հպարտ լինենք, որ կարող ենք աշխարհին օրինակ ծառայել»,-ասաց նա:
Երբ Արմեն Սարգսյանն անցել է հեղափոխության առաջնորդներին թվարկելուն, դահլիճը պայթել է ծափահարություններից. «Հատուկ հարգանք պետք է հատուցել նրանց, որոնք Հայաստանի փողոցներում էին հավաքվել, առաջին հերթին ցուցարարներին եւ նրանց առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին»:
Ամերիկացի սենատոր Բոբ Մենենդեսն իր հերթին նշել է. «ՀՀ քաղաքացիները հիացրեցին ամբողջ աշխարհին՝ խաղաղ բողոքների միջոցով ժողովրդավարական կառավարություն բերելով իշխանության»:
«Նոր Հայաստանը, որտեղ հաղթել է ժողովրդավարությունն ու ազատությունը, արժանի է ԱՄՆ զգալի աջակցության»,-ասել է կոնգրեսական Ջեքի Սփիրը՝ հավելելով, որ ինքը պայքարում է, որ Հայաստանը ֆինանսական աջակցություն ստանա «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ամերիկյան պետական կորպորացիայից: «Հաղթաժ ժողովուրդն արժանի է լավ ապրելու»,-ասել է կոնգրեսականը:

Для Армении открылась новая эра. Об этом заявил во время приема в Сенате Соединенных Штатов Америки, посвященного 100-летию установления армяно-американских отношений на государственном уровне, представитель Госдепартамента США Джордан Эндрюс, передает государственная радиостанция «Голос Америки».
«Партнерские отношения между нашими странами, начавшиеся век назад, продолжаются и сегодня. США продолжают поддерживать Армению в вопросе создания автономного, процветающего, демократического государства», - сказал Эндрюс.
В приеме принял участие и президент Армении Армен Саркисян, который отметил, что гордый гражданин республики  осуществил мирную смену власти. «Мы гордимся тем, что можем служить примером миру», - заявил Саркисян.
А когда он начал перечислять имена лидеров революции, то зал просто взорвался от оваций: «Особого уважения заслуживают люди, вышедшие на улицы Армении, в первую очередь, демонстранты и их лидер Никол Пашинян».
«Новая Армения, в которой победили демократия и свобода, достойна существенной помощи США», - заявила конгрессмен Джеки Спир, добавив при этом, что она ведет борьбу за то, чтобы Армения получала финансовую поддержку от корпорации «Вызовы тысячелетия».