Անհրաժեշտ է նոր թափ հաղորդել արհմիությունների գործունեությանը Ղարաբաղում: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 26-ին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը՝ ԼՂՀ արհմիությունների ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ժամանակ 2010 թվականին կատարված աշխատանքերի, առկա խնդիրների եւ անելիքների մասին զեկուցումներով հանդես են եկել արհմիությունների ֆեդերացիայի նախագահ Արա Ղահրամանյանը, շրջանային մարմինների ղեկավարները եւ կառույցի տարբեր ոլորտների պատասխանատուներ:
Բակո Սահակյանը կարեւորել է արհմիությունների դերը ժողովրդավարական, սոցիալական ուղղվածությամբ շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրների կյանքում` նշելով, որ հենց այս օղակն է շատ ժամանակ կարգավորում աշխատանքի, աշխատողների շահերին վերաբերող բազմաթիվ առանցքային հարցեր: Նա ընդգծել է, որ կառույցի ղեկավար կազմը ավելի ակտիվ դերակատարություն պետք է ունենա երկրի զարգացման մեջ` գործուն մասնակցություն ցուցաբերելով տարբեր միջոցառումներում, այդ թվում նաեւ նախագահի կողմից կազմակերպվող:
Հանդիպման ավարտից հետո Նախագահը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված արհմիությունների կողմից բարձրացված հիմնախնդիրներին:
Քննարկված հարցերի լուծման կապակցությամբ Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին:
Միջոցառումներին մասնակցել են ԼՂՀ փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян встретился 26 января с представителями Федерации профсоюзов республики, сообщает Главное информационное управление аппарата президента НКР.
С докладами о проделанной в 2010 году работе, существующих проблемах и планах выступили председатель федерации Ара Каграманян, руководители региональных органов и ответственные представители структуры в различных сферах.
Глава государства подчеркнул важную роль профсоюзов в жизни демократических стран с социально направленной рыночной экономикой, отметив, что именно это звено в целом ряде случаев регулирует многочисленные ключевые вопросы, касающиеся деятельности и интересов работников.
Президент отметил необходимость придания нового импульса деятельности профсоюзов, подчеркнув, что руководящий состав структуры должен играть более активную роль в развитии страны, принимая действенное участие в различных мероприятиях, в том числе организуемых президентом.
После встречи президент созвал рабочее совещание, посвященное проблемам, поднятым профсоюзами.
Бако Саакян дал конкретные поручения руководителям заинтересованных ведомств с целью решения обсужденных вопросов.
В мероприятиях приняли участие вице-премьер НКР, министр финансов Спартак Тевосян, другие должностные лица.