Բրիտանիայի ՆԳ նախարար Սաջիդ Ջավիդը Ռուսաստանի իշխանություններին կոչ է արել պարզաբանել, թե ինչպես են Բրիտանիայի երկու բնակիչներ, գտնվելով Ուիլթշիր կոմսությունում, թունավորվել «Նովիչոկ» նյարդակաթվածահարող  նյութով, փոխանցում է BBC-ն:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Սոլսբերիից 11 կմ հյուսիս գտնվող Էյմսբերի քաղաքում բնակվող 45-ամյա Չարլի Ռոուլին եւ 44-ամյա Դոն Սթերջեսը հոսպիտալացվել են թունավորման ախտանշաններով, որոնք նման են կրկնակի գործակալ Սերգեյ Սկրիպալի եւ նրա դստեր մոտ հայտնաբերվածին:
Ջավիդը հայտարարել է, որ նյարդակաթվածահարող նյութը, որով Էյմսբերիում թունավորվել է զույգը, նույն խմբից է, ինչ այն նյութը, որով թունավորվել էին Սերգեյ եւ Յուլյա Սկրիպալները:
Մինչդեռ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Էյմսբերիի շուրջ իրավիճակը «կեղտոտ քաղաքական խաղ» է անվանել: «Բրիտանական իրավապահ մարմիններին կոչ ենք անում ընդառաջ չգնալ կեղտոտ քաղաքական խաղին, որը ծրագրել են Լոնդոնում որոշակի ուժերը, եւ սկսել, ի վերջո, համագործակցել ՌԴ իրավապահ մարմինների հետ»,- ասել է Զախարովան:

Министр внутренних дел Британии Саджид Джавид призвал российские власти объяснить, каким образом два жителя Британии, находясь в графстве Уилтшир, оказались отравлены нервно-паралитическим веществом «Новичок», передает BBC․
Как ранее стало известно, в минувшую субботу, 30 июня, были госпитализированы 45-летний Чарли Роули и 44-летняя Дон Стерджесс с признаками отравления, схожими с теми, которые были выявлены в марте этого года у бывшего двойного агента Сергея Скрипаля и его дочери.
Роули и Стерджесс, находящиеся в критическом состоянии, проживают в городе Эймсбери, который расположен в 11 километрах от города Солсбери, где были найдены без сознания Скрипали.
Джавид заявил, что нервно-паралитическое вещество, которым отравилась пара в Эймсбери, той же группы, что и субстанция, которой были отравлены в марте Сергей и Юлия Скрипали.
Между тем, Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова назвала «грязной политической игрой» ситуацию вокруг Эймсбери, передает РИА Новости. https://ria.ru/  «Призываем британские правоохранительные органы не идти на поводу у грязной политической игры, которую затеяли определенные силы в Лондоне и начать, наконец-то, взаимодействие с правоохранительными органами РФ», — сказала Захарова.