Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցիանը նախազգուշացրել է, որ առեւտրային պատերազմում հաղթողներ չեն լինելու: Նա այս մասին հայտարարել է՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի կողմից 34 միլիարդ դոլարի չինական ապրանքների ներմուծման համար մաքսատուրքերի սահմանումը, փոխանցում է Reuters-ը:
«Առեւտրային պատերազմը երբեք չի կարողացել լուծում լինել»,- Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի 16 երկրների մասնակցությամբ գագաթնաժողովից առաջ Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովի հետ Սոֆիայում կայացած ճեպազրույցին ասել է Լի Կեցինը: Նա նշել է, որ Չինաստանն առեւտրային պատերազմ չի սկսել, սակայն եթե որեւէ երկիր բարձրացնում է մաքսատուրքերը, ապա Պեկինը պատասխան քայլեր կձեռնարկի՝ ելնելով իր շահերից:

Премьер-министр Китая Ли Кэцян предупредил, что победителей в торговой войне не будет. Об этом он заявил, комментируя введение пошлин на импорт китайских товаров со стороны США на сумму $34 млрд, передает Reuters.
«Торговая война никогда не могла стать решением», - сказал Ли Кэцян на брифинге с премьер-министром Болгарии Бойко Борисовым в Софии перед саммитом с 16 странами Центральной и Восточной Европы. Он отметил, что Китай не начинал торговую войну, но если какая-либо стороны повышает пошлины, то Пекин примет ответные меры, исходя из своих интересов.