Փհենյանում ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի բանակցությունների ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ ստեղծել աշխատախումբ, որի առաջադրանքն է լինելու հետեւել Հյուսիսային Կորեայի ապամիջուկայնացմանն ուղղված որոշակի քայլերի իրականացմանը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
Հայտնում են, որ հրթիռամիջուկային ծրագրից ԿԺԴՀ-ի հրաժարվելու հետ կապված խնդիրներից բացի քննարկվել է նաեւ 1950-1953 թթ․ Կորեական պատերազմի տարիներին զոհված ամերիկացիների աճյունները հայրենիք վերադարձնելու հարցը։
Ըստ հաղորդագրությունների՝ Պոմպեոն ժամանակավորապես լքել է բանակցությունների անցկացման վայրը, որպեսզի հանգիստ միջավայրում կարողանա հեռախոսով քննարկել բանակցությունների ընթացքը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ։
Սակայն Թրամփի ու Կիմ Չեն Ընի միջեւ ստորագրված համաձայնագրում չի եղել Հյուսիսային Կորեայի ատոմային զինաթափման վերաբերյալ մանրակրկիտ ծրագիր, ու հիմա, ինչպես նշում են լրատվամիջոցները, Պոմպեոյի առաջ խնդիր է կանգնած Փհենյանից ստանալ ապամիջուկայնացման մանրակրկիտ ծրագրի ։

В ходе переговоров госсекретаря США Майка Помпео в Пхеньяне достигнута договоренность о создании рабочих групп, задачей которых будет контроль над реализацией конкретных шагов по денуклеаризации Северной Кореи, сообщает  Интерфакс со ссылкой на агентство «Ренхап».
Также сообщается, что, помимо проблем, связанных с отказом КНДР от ракетно-ядерной программы, обсуждался вопрос о репатриации останков американцев, погибших в годы Корейской войны 1950-1953 годов.
Согласно сообщениям, Помпео временно покинул место проведения переговоров для того, чтобы в спокойной обстановке обсудить по телефону ход переговоров с президентом США Дональдом Трампом.
Однако в соглашении, подписанном Трампом и Ким Чен Ыном, не было детального плана по атомному разоружению Северной Кореи, и теперь, как отмечают СМИ, перед Помпео стоит задача добиться от Пхеньяна подробного плана денуклеаризации.