Հայաստանը եղել եւ մնում է բանակցող կողմ: Այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին:
Հարցին՝ հունիսի 29-ին Բեռլինում մամուլի ասուլիսի ժամանակ դուք հայտարարել եք, որ հակամարտության հիմնական կողմը Լեռնային Ղարաբաղն է եւ պետք է վճռորոշ ձայն ունենա կարգավորման երկարաժամկետ ու մշտական գործընթացում, արդյոք նշանակո՞ւմ է, որ կան նաեւ ոչ հիմնական կողմեր, Մանացականյանը պատասխանել է, որ ասվածում ոչ մի նոր բան չկա, դա արտահայտված է կառավարության ծագրում, եւ դա եղել է մեր ընկալումն այս ամբողջ շրջանում:
«Ղարաբաղի խնդրի շուրջ են բանակցությունները, եւ հիմնական սուբյեկտն այստեղ Ղարաբաղն է։ Հարցը եղել է Ղարաբաղի մասին, հարցը եղել է Ղարաբաղի բնակչության մասին, Ղարաբաղի ժողովրդի մասին։ Մեզ համար հարցը եղել եւ մնում է նույնը․ 150 000 մարդկանց, որոնք ունեն իրենց անունները, իրենց ընտանիքները, իրենց տները, իրենց ֆիզիկական անվտանգության ապահովման երաշխավորման մասին է։ Սա է եղել միշտ հարցը։ Հիմնական կո՞ղմ է․ իհարկե, հիմնական կողմ է, որովհետեւ իրենց կյանքի մասին է խոսքը, իրենց անվտանգության մասին է խոսքը, ֆիզիկական անվտանգության մասին է, իրենք են եղել զինադադարը ստորագրող կողմ 1994 թվականին: Սա իրողություն է, որը միշտ եղել է»,- ասել է Մնացականյանը։
Հարցին՝ հետեւաբար Հայաստանը հիմանակա՞ն կողմ չէ, ԱԳ նախարարը պատասխանել է. «Հայաստանը եղել է բանակցող կողմ եւ մնում է բանակցող կողմ, մնում է հավատարիմ խիստ բանակցային գործընթացի միջոցով խաղաղ կարգավորման ապահովմանը։ Սա էլ է սկզբունք, որը հստակորեն դրված է նաեւ Կառավարության ծրագրի մեջ, եւ Հայաստանն իր այդ գործառույթը հստակորեն կատարել է, շարունակում է կատարել եւ մնում է հավատարիմ այդ գործառույթը կատարելու հարցում»:

Armenia has been and remains a negotiating party, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan told Shant TV, as he spoke about the ongoing peace talks to resolve the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict.
“The negotiations are on the Karabakh issue, and the main subject here is Karabakh,” he said, in particular. “The issue was about Karabakh, the issue was about the population of Karabakh, the people of Karabakh. The issue has been and remains the same for us: 150,000 people who have their names, their families, their homes. It’s about guaranteeing the ensuring of their physical safety; this has always been the issue.”
And when asked as to whether, consequently, Armenia is not a main party to the Karabakh conflict, the FM responded as follows: “Armenia was a negotiating party and remains a negotiating party, it remains faithful to the ensuring of a pacific settlement by way of a strict negotiation process; this too is a precept that is clearly set also in the program of the government. And Armenia has clearly fulfilled, continues to fulfill this function of its, and it remains committed to fulfilling that function.”