Հայաստանը եղել եւ մնում է բանակցող կողմ: Այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին:
Հարցին՝ հունիսի 29-ին Բեռլինում մամուլի ասուլիսի ժամանակ դուք հայտարարել եք, որ հակամարտության հիմնական կողմը Լեռնային Ղարաբաղն է եւ պետք է վճռորոշ ձայն ունենա կարգավորման երկարաժամկետ ու մշտական գործընթացում, արդյոք նշանակո՞ւմ է, որ կան նաեւ ոչ հիմնական կողմեր, Մանացականյանը պատասխանել է, որ ասվածում ոչ մի նոր բան չկա, դա արտահայտված է կառավարության ծագրում, եւ դա եղել է մեր ընկալումն այս ամբողջ շրջանում:
«Ղարաբաղի խնդրի շուրջ են բանակցությունները, եւ հիմնական սուբյեկտն այստեղ Ղարաբաղն է։ Հարցը եղել է Ղարաբաղի մասին, հարցը եղել է Ղարաբաղի բնակչության մասին, Ղարաբաղի ժողովրդի մասին։ Մեզ համար հարցը եղել եւ մնում է նույնը․ 150 000 մարդկանց, որոնք ունեն իրենց անունները, իրենց ընտանիքները, իրենց տները, իրենց ֆիզիկական անվտանգության ապահովման երաշխավորման մասին է։ Սա է եղել միշտ հարցը։ Հիմնական կո՞ղմ է․ իհարկե, հիմնական կողմ է, որովհետեւ իրենց կյանքի մասին է խոսքը, իրենց անվտանգության մասին է խոսքը, ֆիզիկական անվտանգության մասին է, իրենք են եղել զինադադարը ստորագրող կողմ 1994 թվականին: Սա իրողություն է, որը միշտ եղել է»,- ասել է Մնացականյանը։
Հարցին՝ հետեւաբար Հայաստանը հիմանակա՞ն կողմ չէ, ԱԳ նախարարը պատասխանել է. «Հայաստանը եղել է բանակցող կողմ եւ մնում է բանակցող կողմ, մնում է հավատարիմ խիստ բանակցային գործընթացի միջոցով խաղաղ կարգավորման ապահովմանը։ Սա էլ է սկզբունք, որը հստակորեն դրված է նաեւ Կառավարության ծրագրի մեջ, եւ Հայաստանն իր այդ գործառույթը հստակորեն կատարել է, շարունակում է կատարել եւ մնում է հավատարիմ այդ գործառույթը կատարելու հարցում»:

Армения была и остается стороной переговоров. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в интервью телеканалу «Шант», говоря о карабахском конфликте.
На вопрос - на пресс-конференции в Берлине 29 июня вы заявили о том, что основная сторона конфликта - Нагорный Карабах -  должен иметь решающий голос в долгосрочном и постоянном процессе урегулирования, значит ли это, что есть и не основные стороны, Мнацаканян ответил, что в сказанном нет ничего нового, это отражено и в программе Правительства, и это было нашим восприятием на протяжении всего этого периода.
«Переговоры ведутся вокруг карабахской проблемы, и основным субъектом здесь является как раз Карабах. Вопрос был об Арцахе, его населении, его народе. Для нас вопрос был и остается одним и тем же - это вопрос гарантии обеспечения физической безопасности 150 000 человек, у которых есть свои имена, свои семьи, свои дома. Основная сторона? Конечно, основная сторона, потому что речь идет об их жизни, об их безопасности, именно они были стороной подписания соглашения о прекращении огня 1994 года. Это реальность, которая была всегда», - заявил Мнацаканян.
На вопрос же, следовательно, Армения является не основной стороной, глава МИД ответил: «Армения была и остается стороной переговоров, и она остается приверженной принципу мирного урегулирования конфликта посредством переговорного процесса. Это принцип, который также заложен в программу Правительства. И Ереван свою данную функцию четко выполнил, продолжает выполнять и остается ей верен», - сказал дипломат.