Չինաստանի անբարեխիղճ առեւտրի համար «հատուցումն» անհետաձգելի է, հայտարարել է  ԱՀԿ նիստում կազմակարպությունում ԱՄՆ դեսպան Դենիս Շին, փոխանցում է AP-ն:
Նրա խոսքով՝ ԱՀԿ-ն սկանդալը կարգավորելու վայր չէ: «Հաշվի առնելով միջազգային առեւտի մեջ Չինաստանի վիթխարի եւ աճող դերը, ինչպես նաեւ ծանր վնասը, որ Չինաստանն իր առեւտրային գործընկերներին հասցրել է, այլեւս չի կարելի հատուցումը հետաձգել: Ավելին՝ ակնհայտ է, որ ԱՀԿ-ն ներկայումս բոլոր գործիքները չի առաջարկում, որ անհրաժեշտ են այս իրավիճակը շտկելու համար»,- նշել է նա:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ն սպառնում է 200 մլն դոլար չինական ապրանքների ներմուծման համար լրացուցիչ մաքսատուրքեր սահմանել: Ի պատասխան Պեկինը Միացյալ Նահանգներին մեղադրել է վախեցնելու մեջ եւ հայտարարել, որ ԱՀԿ կգանգատվի:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ԱՀԿ-ից պահանջել էր փոխել վեճերի կարգավորման համակարգը, քանի որ կարծում է, որ ԱՀԿ-ում Միացյալ Նահանգների նկատմամբ անարդար են գործում:

«Расплата» за недобросовестную торговлю Китая  является неотложной, заявил  посол США  в ВТО Деннис Ши на заседании организации, передает AP.
По его словам, ВТО – не  место для урегулирования скандала. «Учитывая огромную и растущую роль Китая в международной торговле, а также серьезный вред, который Китай нанес своим торговым партнерам, расплата больше нельзя откладывать», - сказал он. «Более того, очевидно, что ВТО в настоящее время не предлагает всех инструментов, необходимых для исправления этой ситуации», -  отметил он.
Отметим, что США угрожают ввести дополнительные пошлины на импорт китайских товаров на сумму в $200 млн.  В ответ, Пекин обвинил Соединенные Штаты в запугивании и заявил, что будет жаловаться в ВТО.
Напомним, что президент США Дональд Трамп потребовал от ВТО изменить систему разрешения споров, так как считает, что ВТО действует несправедливо в отношении Соединенных Штатов.