Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը արտաքին ուժերին մեղադրել է Գյանջայում տեղի ունեված իրադարձությունների կազմակերպման համար: Հիշեցնենք, որ հենց Ադրբեջանում այս իրադարձությունները որպես ահաբեկչություն են ընկալվում: Հուլիսի 3-ին մահափորձ էր իրականացվել Գյանջայի քաղաքապետ Էլմար Վելիեւը դեմ: Հուլիսի 10-ին, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ ոստիկանության երկու գնդապետ էր սպանվել:
Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նիստի ժամանակ Ալիեւը հայտարարել է, որ, չնայած դեպքերը տեղի են ունեցել կրոնական կարգախոսների ներքո, իսլամի հետ դրանք որեւէ կապ չունեն: «Նրանք, ովքեր փորձում են արյունալի հանցագործությունները կապել կրոնին, մահմեդականներ չեն, եւ նրանք բոլորը կպատժվեն»,- խոստացել է Ալիեւը: «Կան ուժեր ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ՝ դրանից դուրս, որոնք չեն կարող հանգիսը ընդունել մեր հաջողությունները: Նրանք սադրանքներ են իրականացնում եւ կեղտոտ քարոզարշավներ են տանում մեր դեմ: Մասնավորապես, երկար տարիներ մեր դեմ արեւմտյան ԶԼՄ-ների կողմից սեւացնող քարոզարշավ էր իրականացվում: Սակայն այդ բոլոր փորձերը անհաջող էին: Այնուհետեւ մեր դեմ քարոզարշավ էին տանում ՀԿ-ները եւ իրավապաշտպանները»,- դժգոհել է Ալիեւը:
Նշենք, որ ոստիկանության աշխատակիցների սպանության համար մեղադրյալներից մեկը ձերբակալվել է, երկրորդը՝ սպանվել: Մի քանի տասնյակ մասնակից ձերբակալվել է:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил внешние силы в организации событий в Гяндже.
Напомним, что в самом Азербайджане происшедшее трактуется как теракты. 3 июля было совершено нападение на мэра Гянджи Эльмара Велиева. 10 июля в ходе массовых беспорядков были убиты два полковника полиции.
На заседании с участием руководителей правоохранительных Алиев заявил, что несмотря на то, что события происходили под религиозными лозунгами, к исламу это отношения не имеет. «Те, кто пытается привязать кровавые преступления к религии, не являются мусульманами, и все они будут наказаны», - пообещал Алиев. «Есть силы как вне, так и внутри страны, которые не могут спокойно воспринимать наши успехи. Они совершают провокации и ведут грязные кампании против нас. В частности, долгие годы против нас велась очернительная кампания в зарубежных СМИ. Но все эти попытки не увенчались успехом. Затем против нас вели кампании НПО и правозащитники», - пожаловался Алиев.
Один из обвиняемых в убийстве сотрудников милиции задержан, второй убит. Несколько десятков участников арестованы.