Սեուլում երկրի Պաշտպանության նախարարությունը կանչել է ՌԴ զինվորական ատաշե Անդրեյ Ֆալիլեեւին՝ կապված «Հարավային Կորեայի ՀՕՊ ճանաչողական գոտի ռուսական ռազմական օդանավերի չարտոնված ներթափանցման հետ», փոխանցում է DW-ն:
«Քանի որ գոյություն ունի օդում բախվելու հավանականություն, մենք Ռուսաստանին խնդրում ենք ընդունել այս իրադրության լրջությունը եւ միջոցներ ընդունել նման միջադեպերի կանխման համար»,- նշել է Պակ Չհոլ Գյունը:
Գործակալության տեղեկություններով՝ Հարավային Կորեայի ՀՕՊ նույնականացման գոտին խախտած օդանավերը ռուսական Տու-95 էին: Միաժամանակ Ռուսաստանի ՊՆ-ից հաստատել են, որ ռուսական ռազմավարական Տու-95ՄՍ հրթիռակիրները եւ բազմաթիրախային Սու-35Ս կործանիչները թռչել են Դեղին եւ Ճապոնական ծովերի ու Խաղաղ օվկիանոսի արեւմտյան հատվածի ջրատարածքների երկնքում:
Այս տեղեկությունների համաձայն՝ ռուսական օդանավերի հայտնվելուն պես օդ են բարձրացել հարավկորեական եւ ճապոնական կործանիչներ:

Министерство обороны в Сеуле вызвало военного атташе РФ Андрея Фалилеева в связи с «несанкционированным проникновением российских военных самолетов в опознавательную зону ПВО Южной Кореи»,передает DW.
«Поскольку существует вероятность столкновения в воздухе, мы просим Россию признать серьезность этой ситуации и принять меры для предотвращения подобных инцидентов», - отметил Пак Чхоль Гюн.
По информации агентства, самолеты, нарушившие зону идентификации ПВО Южной Кореи, являлись российскими Ту-95. Между тем в Минобороны России подтвердили, что российские стратегические ракетоносцы Ту-95МС и многоцелевые истребители Су-35С пролетели над акваторией Желтого и Японского морей и западной части Тихого океана, пишет РБК.
Согласно этим данным, при появлении российских самолетов в воздух поднялись южнокорейские и японские истребители.