Ֆինլանդիայի խոշորագույն թերթի՝ Helsingin Sanomat-ի լրագրողները բաց նամակ են հրապարակել ուղղված ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինին եւ Դոնալդ Թրամփին, որոնք հուլիսի 16-ին կհանդիպեն Հելսինկիում։ Նամակը պարբերականի էջերում է հայտնվել լույս կիրակի գիշերը երեք լեզուներով՝ ֆիններեն, անգլերեն եւ ռուսերեն, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախատեսվող բարձր մակարդակի հանդիպումը  Ֆինլանդիայի բնակիչների մոտ նախորդ տարիներին կայացած նման հանդիպումների մասին հիշողություններ է արթնացնում։ Հաճախ է եղել, որ գերտերությունների առաջին դեմքերի ժամանումը Հելսինկի «նշանավորվել» է լարված մթնոլորտով, բայց առաջնորդները բաժանվել են ժպիտները դեմքներին։ Այս երեւույթը նույնիսկ ունի իր անվանումը՝ «Հելսինկիի ոգին»,-նշում են լրագրողները։
Սակայն, նրանց կարծիքով, «այս անգամ հանդիպման ելքը կանխատեսելը չափազանց բարդ խնդիր է վերջերս ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում տեղի ունեցող արագ փոփոխությունների պատճառով»: Մասնավորապես, նրանք հույս են հայտնել, որ երկու երկրների առաջնորդները «առանց եվրոպացիների մասնակցության եվրոպական խնդիրներ» չեն լուծի։

Журналисты крупнейшей газеты Финляндии Helsingin Sanomat опубликовали открытое письмо к президентам РФ и США Владимиру Путину и Дональду Трампу, которые 16 июля проведут встречу в Хельсинки. Письмо появилось на страницах издания в ночь на воскресенье на трех языках - финском, английском и русском, сообщает ТАСС.
Намечающаяся встреча на высшем уровне навеивает жителям Финляндии воспоминания о подобных встречах минувших лет. Нередко бывало, что приезд первых лиц сверхдержав в Хельсинки ознаменовывался напряженной атмосферой, но расставались лидеры уже с улыбками на лицах. У этого феномена даже есть свое название: «Дух Хельсинки», - напоминают журналисты в русском переводе статьи.
Однако, по их мнению, «в этот раз прогнозирование исхода встречи является исключительно сложной задачей вследствие быстрых изменений, происходящих в последнее время как в России, так и в США». Они, в частности, выразили надежду на то, что лидеры двух стран не будут решать «европейские вопросы без участия самих европейцев».
«От постоянной деградации отношений США и России ни выигрывает никто. Поэтому встреча на высшем уровне в Хельсинки - важное событие, не смотря на все имеющиеся сложности», - убеждены авторы письма.