Հռոմի Ֆրանցիսկ պապը համաձայնել է Մեքսիկայի ապագա նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորի նախատեսած հաշտեցման գործընթացում միջնորդ լինել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Aristegui Noticias պորտալի փոխանցմամբ՝ խոսքը, մասնավորապես, ներման մասին օրենքի նախագծի եւ թեթեւ թմրանյութերի օրինականացման մասին է։
Հռոմի պապը ներկա կլինի վիրտուալ՝  Skype-ի միջոցով, նա անմիջապես ներկա չի լինի, բայց, ընդհանուր առմամբ, համաձայնել է։
Մեքսիկայի նախագահական ընտրություններում հաղթանակած Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը հաղթանակից անմիջապս հետո հայտարարել էր, որ մտադիր է խնդրել Հռոմի պապի, հոգեւոր առաջնորդների եւ իրավապաշտպանների աջակցությունը Մեքսիկայում խաղաղությունն ապահովելու հարցում։
Հիշեցնենք՝ Մեքսիկայում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ 523 քաղաքական գործիչ եւ պետական ծառայող է սպանվել։

Папа Римский Франциск дал согласие быть посредником в процессе примирения, который планирует будущий президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор, передает РИА Новости.
По словам члена переходной команды Лопеса Обрадора, отвечающей за вопросы примирения страны, Лоретты Ортис, понтифик согласился принять участие в предложенной администрацией Обрадора схеме.
Как сообщает портал Aristegui Noticias, речь идет, в частности, о проекте закона об амнистии и легализации легких наркотиков.
«Участие Папы Римского будет виртуальным (посредством Skype), он не приедет, но он принял наше предложение, мы этого должны дождаться. Это зависит от его рабочей повестки дня, но в целом он согласился», — заявила Ортис.
Победитель президентских выборов в Мексике Андрес Мануэль Лопес Обрадор заявил сразу после победы, что намерен попросить помощи у папы Римского, других религиозных лидеров и правозащитников для обеспечения мира в Мексике.