ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած բանակցությունները բեղմնավոր է անվանել:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները երբեք ավելի վատ չեն եղել, քան հիմա, սակայն դա, ըստ նրա, փոխվեց վերջին չորս ժամվա ընթացքում: «Եթե մենք պետք է աշխարհի առջեւ ծառացած բազմաթիվ խնդիրներ լուծենք, ապա պետք է համագործակցելու ուղիներ գտնել», - ասել է Թրամփը Հելսինկիում Պուտինի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Մենք արել ենք առաջին քայլերը՝ համագործակցության եւ խաղաղության վրա հիմնված պայծառ ապագայի ուղղությամբ: Դրանից հրաժարվելը ոչնչի չի հանգեցնի»,- ասել է նա:
Թրամփը նշել է, որ քննարկել է երկու երկրների համար կարեւորագույն հարցերի լայն շրջանակ, ներառյալ՝ Սիրիայում պատերազմը, Իրանը, գլոբալ ահաբեկչությունը եւ միջուկային զենքի վերահսկումը: Նա նաեւ անդրադարձել է ԱՄՆ-ի ընտրություններում Ռուսաստանի կողմից ենթադրյալ միջամտության հարցին: Թրամփը նշել է, որ այսօրվա հանդիպումը երկարատեւ գործընթացի սկիզբ է, ընդ որում՝ հույս հայտնելով, որ դեռ շատ կհանդիպի Պուտինի հետ:

Президент США Дональд Трамп назвал плодотворными переговоры с российским коллегой Владимиром Путиным.
По его словам, отношения США и России никогда не были хуже, чем сейчас, однако это изменилось за последние четыре часа.  «Если мы должны решать многие проблемы, стоящие перед миром, нам нужно будет найти способы сотрудничества», - сказал Трамп на совместной пресс-конференции с Путиным в Хельсинки. «Мы сделали первые шаги в направлении более светлого будущего, основанного на сотрудничестве и мире», - сказал он. «Отказ от этого не принесет ничего».
Трамп отметил, что обсудил широкий круг критических вопросов для обеих стран, включая войну в Сирии, Иран, глобальный терроризм и контроль над ядерными вооружениями. Он также затронул вопрос о предполагаемом вмешательстве России в выборы в США. Трамп отметил, что сегодняшняя встреча это начало длительного процесса, при этом он выразил надежду, что встретиться с Путиным еще не один раз.