Գերմանիան ու ԵՄ մյուս երկրները շահագրգռված են որպես ռուսական գազի տարանցող  Ուկրաինայի դերը  պահպանել  նաեւ 2019-ից հետո, երբ սպառվում է ռուս- ուկրաինական տարանցման համաձայնագրի գործողության ժամկետը ու ուժի մեջ է մտնում «Հյուսիսային հոսք-2» հյուսիսեվրոպական գազամուղի երկրորդ հերթը։
«Ու կանցլեր Անգելա Մերկելն այդ մասին տեղեկացրել է Ռուսաստանի նախագահին»,- DW-ի հարցերին պատասխանելով՝ այդ մասին հայտնել է Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆֆեն Զայբերտը գազի թեմայով ԵՄ-ի, Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջեւ եռակողմ բանակցությունների առաջին փուլի նախօրեին։
Հուլիսի 17-ին Բեռլինում այդ հանդիպման ժամանակ ԵՀ-ն ներկայացնելու է ԵՀ նախագահի տեղակալ Մարոշ Շեֆչովիչը, Ռուսաստանը՝ ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, Ուկրաինան՝ արտգործնախարար Պավել Կլիմկինը։
Ի տարբերություն Կիեւի ու ԵՀ-ի, որոնք «Հյուսիսային հոսք-2»-ը համարում են Կրեմլի քաղաքական ռազմավարության տարր, պաշտոնական Բեռլինը այդ նախագիծն առաջին հերթին համարում է առեւտրային, թեկուզեւ քաղաքական բաղադրիչով։ «Այն հետեւանքների պատճառով, որը այն կարող է ունենալ Ուկրաինայի համար»,- պարզաբանել է Զայնբերտը։
Գերմանիան, իր խոսքով, ԵՀ-ի հետ միասին ձգտում է այնպես անել, որ այդ հետեւանքները Ուկրաինային մեծ վնաս չհասցնեն։ «Դրա համար էլ մենք միանշանակ ողջունում ենք այն, որ ԵՀ փոխնախագահ Մարոշ Շեֆչովիչը Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի հետ համատեղ փնտրում է այդ խնդրի լուծումը»,- հայտնել է Շտեֆֆեն Զայբերտը։

Германия и другие страны ЕС заинтересованы в сохранении роли Украины как транзитера российского газа и после 2019 года, когда истечет срок действия российско-украинского транзитного соглашения и вступит в строй вторая очередь Североевропейского газопровода «Северный поток – 2».
«И канцлер Ангела Меркель уведомила об этом российского президента», - заявил, отвечая на вопрос DW, https://www.dw.com официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт накануне первого раунда трехсторонних переговоров на газовую тему между ЕС, Россией и Украиной.
На этой встрече в Берлине 17 июля Еврокомиссию (ЕК) будет представлять заместитель председателя ЕК Марош Шефчович, Россию - министр энергетики РФ Александр Новак, Украину - министр иностранных дел Павел Климкин.
В отличие от Киева и Еврокомиссии, считающих «Северный поток – 2» элементом политической стратегии Кремля, официальный Берлин называет этот проект в первую очередь коммерческим, хотя и не лишенным политического компонента. «Из-за последствий, который он может иметь для Украины», - пояснил Зайберт.
Германия, по его словам, вместе с Еврокомиссией старается сделать так, чтобы эти последствия не нанесли Украине большой ущерб. «Поэтому мы однозначно приветствуем то, что заместитель председателя Еврокомиссии Марош Шефчович совместно с Россией и Украиной ищет решения этой проблемы», - заявил Штеффен Зайберт.