Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի (ICTJ) և Բաց հասարակության հիմնադրամների արդարադատության նախաձեռնության փորձագետներին:
Վարչապետը կարևորել է արդարադատության ոլորտում համակարգային բարեփոխումների իրականացումը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողական քայլեր է իրականացնում այդ ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, դատական համակարգի անկախության ապահովման, արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին և հավելել, որ դրանք գտնվում են կառավարության առաջնահերթությունների թվում: Միաժամանակ, գործադիրի ղեկավարը շեշտել է արդարադատության ոլորտի միջազգային փորձագետների հետ համագործակցության անհրաժեշտությունն ու փորձի փոխանակումը:
Փորձագետները վարչապետին են ներկայացրել հետհեղափոխական և անցումային փուլերում տարբեր երկրներում արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների փորձը, իրենց դիտարկումները Հայաստանում իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ: Նրանք Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության կողմից իրականացվող կոռուպցիայի դեմ պայքարը գնահատել են որպես անցումային արդարադատությանը բնորոշ քաղաքականություն: Փորձագետները պատրաստակամություն են հայտնել սերտորեն համագործակցել հայ գործընկերների հետ և անցումային այս փուլում նպաստել մեր երկրի արդարադատության համակարգի արդիականացմանը:

YEREVAN.- Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received experts from the International Center for Transitional Justice (ICTJ) and the Justice Initiative of the Open Society Foundations.
Stressing the importance of implementing systemic reforms in the justice system, the Premier noted that the Armenian government is taking consistent steps in this direction. Nikol Pashinyan touched upon the fight against corruption, the protection of human rights, the independence of the judiciary, and the measures aimed at achieving effective administration, noting that these issues are among his government’s priorities. At the same time, Prime Minister Pashinyan stressed the need for cooperation and exchange of experience with international experts in the field of justice.
The experts introduced different countries’ judiciary reform experience in post-revolutionary and transitional stages, as well as their observations concerning the recent developments in Armenia. They noted that the struggle waged by Nicol Pashinyan’s government against corruption is typical as a transitional justice policy. The experts expressed readiness to work closely with Armenian partners in a bid to help modernize Armenia’s judiciary at this transitional stage.