Հայաստանը գործընկեր պետությունների հետ ռազմական համագործակցություն իրականացնելիս թշնամանք չի սերմանում այն հարեւանների նկատմամբ, որոնց հետ ունի չլուծված խնդիրներ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 29-ին հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդների հետ հանդիպման ժամանակ: Նրա խոսքով, Հայաստանը այնպիսի չի անում, որոնք կարող են վտանգել գործընկեր պետությունների տարածաշրջանային հավասարակշռված քաղաքականությունը:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ս. Օհանյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ՊՆ 2011 թվականի գերակա խնդիրները, իրականացվող պաշտպանական քաղաքականությունը, պաշտպանական բարեփոխումները եւ պատասխանել նրանց հարցերին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար հնչող ռազմատենչ հայտարարություններին` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Ադրբեջանը սպառնում է` ասելով` եկեք հարցը շտապ լուծեք, այլապես պատերազմ կսկսեմ: Մենք խնդրին անդրադառնում ենք հետեւյալ կերպ` եկեք բանակցենք, որպեսզի հիմնախնդիրը առանց պատերազմի լուծվի: Դուք երեկ ծանոթացաք մեր զինված ուժերի բոլոր օղակների հրամանատարների հետ, նրանք վախեցող ու նահանջող չեն»:
Հանդիպմանը մասնակցող օտարերկրյա ռազմական կցորդները եւ ռազմական ներկայացուցիչները շնորհավորել են ՀՀ պաշտպանության նախարարին Բանակի օրվա կապակցությամբ եւ շնորհակալություն հայտնել կազմակերպված ընդունելության համար:

In cooperating with its partner, Armenia is not provoking hostility to some of its neighbors it has problems with, Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan stated at his Jan. 25 meeting with the military attaches accredited to Armenia. Armenia has no intention to disturb the partner-nations` balanced policy in the region.
The press service of the Armenian defense office informed Armenian News-NEWS.am that Minister Ohanyan informed the attaches of the defense office`s priority tasks approved by the Armenian Government, Armenia`s defense policy and defense reforms.
Commenting on the Azerbaijan leadership`s warlike statements on the Nagorno-Karabakh conflict, Minister Ohanyan said: "Azerbaijan is threatening by saying: `Resolve the problem as soon as you can or we are making war.` We have a different view of the problem. Let us call for a peaceful settlement of the conflict. You got acquainted with the commanders of our armed forces yesterday - they will not get frightened or step back," Ohanyan said.