Անչափ վտանգավոր եմ համարում հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական խորությանը չհամապատասխանող գհանատականներ հնչեցնելը: Այդ մասին Facebook սոցիալականն ցանցի իր էջում   գրել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպին՝ ՌԴ զինվորականների մասնակցությամբ:
«Միանշանակ է, որ Հայաստանի ինքնիշխանության վրա ցանկացած ոտնձգություն անթույլատրելի է: Բայց այս դեպքը այդպիսին չէր: Երեկվա դրությամբ զորավարժությունների հետ կապված միջադեպը հանրային դիսկուրսում կարելի էր սպառված համարել, ընդունել ռուս զինվորականների ներողությունը և հետագա ընթացքոը շարունակել աշխատանքային կարգով՝ բացառելով ապագայում նման դեպքեր:
Անհասկանալի էր, թե իրականում ինչ էր հետապնդում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության նիստին հնչեցրած սուր գնահատականը, եթե նախօրեին ռուսական ռազմաբազայից արդեն հնչել էին ափսոսանքի և ներողության խոսքեր: Տհաճ և սխալ եմ համարում նաև որոշ ռուսական ԶԼՄ-ների և ռուս վերլուծաբանների հապճեպ գնահատականները այս կապակցությամբ: Մի կաթիլ մեղր չդառնա հարցը, փորձեք արագ դիվանագիտական խողովակներով սառեցնել այս վտանգավոր գործընթացը»,- գրել է Աշոտյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն  անդրադարձել է Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպին:
«Ես ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ դա անթույլատրելի միջադեպ է, եւ ես դա համարում եմ սադրանք՝ ընդդեմ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների եւ սադրանք՝ ընդդեմ Հայաստանի ինքնիշխանության»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ մեղավորները պետք է հայտնաբերվեն եւ պատասխանատվության ենթարկվեն:
Հավելենք, որ 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարի տեղակալը ներողություն է խնդրել միջադեպի համար:
Նշենք, որ երեկ՝ հուլիսի 17-ին, Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղի բնակիչները կրակոցների ու պայթյունների ձայներ են լսել, որոշ ժամանակ անց պարզել են, որ դրանց հեղինակը Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ծառայողներն են: Վերջիններս առանց զգուշացման եւ առանց փաստաթղթերի, մտել են Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղ եւ զորավարժանք իրականացրել:

Считаю очень опасным озвучивание оценок, не соответствующих стратегической глубине армяно-российских отношений. Об этом написал на своей странице в «Facebook» депутат от Республиканской партии Армении Армен Ашотян, комментируя инцидент в селе Паник Ширакской области с участием военнослужащих 102-ой российской военной базы в Гюмри.
«Бесспорно, любое посягательство на суверенитет Армении неприемлемо. Но это не тот случай. По положению на вчерашний день инцидент, связанный с военными учениями, в общественном дискурсе можно было бы посчитать исчерпанным, принять извинение российских военнослужащих и продолжить работу, исключив в дальнейшем подобные случаи.
Непонятно, какую цель на самом деле преследовала резкая оценка, озвученная премьер-министром Николом Пашиняном на заседании Правительства, если накануне представители военной базы выразили сожаления и принесли извинения. Считаю неприятными, неправильными и поспешными оценки некоторых российских СМИ и аналитиков по данному поводу. Как бы данный вопрос не стал «каплей меда», надо быстро заморозить этот опасный процесс дипломатическими путями», - отметил Ашотян.
Отметим, что жители села Паник 17 июля услышали звуки выстрелов и взрывов. Спустя время выяснилось, что авторами выстрелов являются военнослужащие 102-ой российской военной базы в Гюмри. Командующий 102-ой российской базой, полковник Владимир Елканов представил министру обороны Армении Давиду Тонояну подробности инцидента. По его словам, согласованное с армянской стороной мероприятие было включено в программу боевой готовности базы на 2018 год. Также было отмечено, что командование в установленном порядке проинформировало уполномоченные органы. Однако принимая во внимание, что при выборе места проведения учений не были учтены обстоятельства, которые причинили беспокойство местному населению, российская сторона принесла официальные извинения и заверила, что впредь будет более последовательна в вопросах планирования и осведомления мероприятий, проводимых за пределами базы.
Напомним, что глава Правительства Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании кабинета министров республики назвал провокацией инцидент в селе Паник. «Я считаю это провокацией против дружественных армяно-российских отношений и посягательством на суверенитет Армении», - подчеркнул Пашинян.