Հարավային Կորեայի դատարանը երկրի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեին դատապարտել է 8 տարվա բանտարկության պետական միջոցները վատնելու եւ կուսակցական գործունեությանը միջամտելու համար, հայտնում է «Ռենհափ» գործակալությունը:
Դատարանի որոշմամբ՝ պետության նախկին ղեկավարը 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Հարավային Կորեայի Ազգային հետախուզական գործակալության բյուջեից միջոցներ ստանալու համար, նա պետք է վճարի նաեւ 3,3 մլրդ դոլար (գրեթե 3 մլն դոլար) տուգանք:
Դատավճռով նախատեսվում է եւս 2 տարվա բանտարկություն իր նախագահության տարիներին իշխող կուսակցությունից թեկնածուների առաջադրմանն ապօրինի մասնակցելու համար:
2018 թվականի ապրիլին Սեուլի կենտրոնական դատարանը Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեին արդեն դատապարտել էր 24 տարվա բանտարկության:
Պակ Կըն Հեի շուրջ սկանդալը բռնկվել է 2016 թվականի աշնանը, երբ լրատվամիջոցները հայտնել էին նրա ընկերուհու՝ Չհվե Սուն Սիլի ազդեցության մասին: Նա վերջին մի քանի տարիներին տեղյակ էր պետական կառավարման մանրամասներին եւ միջամտել է բարձր մակարդակով քաղաքական որոշումների ընդունման ընթացքին՝ պետական պաշտոններ չզբաղեցնելով: Նա նաեւ ճնշում է գործադրել մի շարք խոշոր ընկերությունների վրա, որ նրանք խոշոր գումարներ փոխանցեն իր վերահսկած հիմնադրամներին:

Суд Южной Кореи приговорил экс-президента Пак Кын Хе к 8 годам заключения за растрату госсредств и вмешательство в партийную деятельность, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Ренхап.
По решению суда, бывший глава государства приговорена к шести годам заключения за получение средств из бюджета Национального разведывательного агентства южной Кореи, ей также предстоит выплатить штраф в 3,3 миллиарда вон (почти 3 миллиона долларов).
Приговор также предполагает еще два года заключения за незаконное участие в назначении кандидатов на выборы от правящей в период ее президентства партии.
В апреле 2018 года центральный суд Сеула уже приговорил бывшего президента Южной Кореи Пак Кын Хе к 24 годам тюрьмы.
Коррупционный скандал в Южной Корее разгорелся в октябре 2016 года, когда в прессе появились сообщения о получении крупными южнокорейскими корпорациями, в том числе Samsung, поддержки правительства в обмен на предоставление крупных сумм денег в фонды, созданные Цой Сун Силь — подругой Пак Кын Хе. Не занимая государственных постов, она вмешивалась в дела президентской администрации и получала выгоду, используя высокие связи.