Մի շարք պատճառներով՝ Հայաստանի ցանկացած կառավարություն համեմատաբար միանման վարք կդրսեւորի Կրեմլի նկատմամբ: Այս մասին հուլիսի 20-ին Երեւանում կայացած «Հայաստանն ու Ռուսաստանը. իրողություններ, խնդիրներ եւ հնարավորություններ» թեմայով համաժողովին հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ ռուս-հայկական քաղաքական հարաբերությունները որոշակի հանգամանքների արտահայտումն են՝ ինչպես աշխարհագրական, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական: «Այս ամենը, իր հերթին, հանգեցնում է նրան, որ Հայաստանի ցանկացած իշխանություն նույն կերպ վարվելու է պաշտոնական Մոսկվայի նկատմամբ»,- պարզաբանել է Իսկանդարյանը:
Ընդ որում, ըստ քաղաքագետի, խնդիրների թվում, որոնք ՀՀ ցանկացած ղեկավարությանը ստիպում են համեմատաբար միանման վարք դրսեւորել Կրեմլի նկատմամբ, երկու փակ սահմանների առկայությունն է, Թուրքիայի փաստացի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ում եւ որեւէ լուրջ զենք ձեռք բերելու հնարավորությունն է:
Միեւնույն ժամանակ, փորձագետը նշել է, որ հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը շարունակում է մնալ կենացների մակարդակում: «Պետք է հասկանալ, որ հայերի եւ ռուսների միջեւ հարաբերությունները տարբերվում են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններից, եւ երկկողմ օրակարգի թարգմանությունը «կենացների» ձեւաչափի խոչընդոտում է հիմնական խնդիրների վերհանմանը ու լուծմանը»,- ասել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

В силу целого ряда причин, любое руководство Армении станет  вести себя относительно одинаково по отношению к России. Об этом выступая на конференции в Ереване на тему «Армения и Россия: реалии, проблемы и возможности» заявил 20 июля директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По его словам, российско-армянские политические отношения являются выражением неких обстоятельств: как географических, так и геополитических. «Всё это, в свою очередь, ведёт к тому, что любое руководство Армении будет вести себя по отношению к официальной Москве относительно одинаково», - пояснил Искандарян.
При этом, по мнению политолога, к числу проблем, которые вынуждают любое руководство Армении сохранять относительно одинаковое отношение к России, являются наличие двух закрытых границ, фактическое членство Турции в НАТО и возможность приобретать хоть какое-то серьёзное вооружение.
Одновременно эксперт отметил, что повестка армяно-российских двусторонних отношений по сей день остаётся на уровне тостов. «Нужно понимать, что отношения между армянами и русскими отличаются от отношений Армении и России, и перевод двусторонней повестки в формат «тостов» мешает выявлению и решению основных проблем», - подчеркнул Александр Искандарян.