ՆԱՍԱ-ն հայտարարել է աստղագետ Երվանդ Թերզյանին իր բարձրագույն պարգեւին արժանացնելու մասին նշանակալի պետական ծառայության համար։ Պարգեւի հանձնման արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 2-ին, Հյուսթոնի NASA Johnson Space տիեզերակայանում։
«Երվանդ Թերզյանն իր կյանքը նվիրաբերել է կրթությանը, հանրային ծառայությանն ու գիտական հետազոտություններին: Նա իր խանդավառությունն ուղղել է տիեզերքն ուսումնասիրելուն ու կրթությանը։ Երվան Թերզյանն անջնջելի հետք է թողել երիտասարդ ուղեղներին ոգեշնչելու ու կրթելու հարցում։ Այս ձեռքբերումները եւ աչքի ընկնող նրա մարդկային որակները ապացուցում են, որ Թերզյանը արժանի է այս պետական պարգեւին»։
Թերզյանն աշխատել է ՆԱՍԱ-ի ութ հանձնաժողովներում, դրանց թվում է՝ Հաբլ տիեզերական հեռադիտակի դրամաշնորհառուների կոմիտեն, «ՆԱՍԱ-ի բազմազանությունը բնական կրթության ոլորտում»-ը եւ Ռեակտիվ շարժման ռադիոտիեզերական լաբորատորիան։
Նա 20 տարի ղեկավարել ՆԱՍԱ-ի՝ Նյու Յորքի տիեզերական դրամաշնորհների կոնսորցիումը, որի կազմում են 19 համալսարան եւ գիտական կենտրոններ: 2012 թ. ՆԱՍԱ-ի Տիեզերական դրամաշնորհային 52 նահանգների ղեկավարները Թերզյանին ընտրեցին կոնսորցիումի նախագահ:
«Space Grant շատ հաջողված էր Նյու Յորք նահանգի ամենապայծառ ուսանողների համար տիեզերական ծրագրերի իրականացման հարցում, որ նրանց հնարավորություն տա զարգացնել իրենց գիտելիքները տիեզերքի մասին։ Հենց դա է ԱՄՆ-ին առաջնորդի կարգավիճակում պահում»,-ասել է Թերզյանը։

The National Aeronautics and Space Administration (NASA) has announced it will award the Distinguished Public Service Medal, its highest honor, to astronomer Yervant Terzian, the Cornell Tisch Distinguished Professor Emeritus. The medal will be presented by NASA Administrator Jim Bridenstine at the NASA Johnson Space Center in Houston on August 2. The ceremony will be broadcast live at noon EDT on NASA TV.
“Dr. Yervant Terzian has dedicated his life to education, public service and scientific research,” according to NASA in its award citation. “He has used his enthusiasm for space exploration and education to bring inspirational experiences to students and the general public across the country.”
NASA continued: “Dr. Yervant Terzian has made an indelible impact on education and inspiring young minds. … He has evoked comprehension and wonder in his students and in his public audiences. These accomplishments and his eminent humanity prove Dr. Terzian worthy of this Distinguished Public Service Medal.”
Terry Herter, chair and professor of astronomy, agrees. “Dr. Terzian has been a relentless, eloquent ambassador for the sciences over his entire career, reaching and influencing undergraduates, graduate students, colleagues and the general public. This is a very well-deserved award.”