Ռուս-իսրայելցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Ուրուգվայում եղել է հայկական ամենահին» կուսակցություններից մեկի՝ «Հնչակյան» կուսակցության կենտրոնակայանում: Այս մասին նա գրել է իր՝ «Փոքրիկ Հայաստանը էկզոտիկ Ուրուգվայում» հոդվածում:
«Ուրուգվայ, ինչ ասոցիացիաներ է ձեզ մոտ առաջացնում այս երկիրը: Մեծ մասի մոտ՝ ոչ մի: Կլինեն մարդիկ, որ չեն հիշի, թե որ մայրցամաքում է գտնվում այս երկիրը: Մինչդեռ Հարավային Ամերիկայի շատ հարուստ երկիր է, որի 95 տոկոս կազմող սպիտակամորթ բնակչությունը իտալացի, իսպանացի եւ գերմանացի գաղթականների ժառանգներն են, ունի ժողովրդավարության 200-ամյա ավանդույթներ: Ի թիվս այլոց, երկրում բնակվում է 20-հազարանոց հայկական սփյուռք, որն առավելապես կազմված է 1915-1920 թվականներին Ցեղասպանության ժամանակ փրկված Օսմանյան կայսրությունից փախստականների թոռներից եւ ծոռներից: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այստեղ են ժամանել արդեն անկախ Հայաստանից մի քանի հարյուր ներգաղթյալներ: Ուրուգվայում հայերը, չնայած փոքրաթիվ լինելուն (հարեւան Արգենտինայում ապրում է 200 հազարից ավելի հայ), զգալի ազդեցություն ունեն երկրի քաղաքական եւ հասարակական կյանքի վրա: Նրանց թվում արտասովոր բարձր է կրթական մակարդակը, իսկ ամենահարուստ ուրուգվայցիների տասնյակի մեջ են մտնում երկու էթնիկ հայեր»,- գրում է բլոգերը:
Գրեթե բոլոր ուրուգվայցի հայերը բնակվում են երկրի մայրաքաղաք Մենտեվիդեոյում, որը Ատլանտյան օվկիանոսի ափին է: Քաղաքի կենտրոնից արեւելք մեծ պերճաշուք շրջանն այդպես էլ կոչվում է՝ Armenia, ըստ էության այնտեղ էլ բնակվում է ուրուգվայցի հայերի մեծ մասը:
«Նրանք Ուրուգվայի մեծ հայրենասերներ են եւ հիշում են, որ այս երկիրը եղել է այն սակավաթիվներից մեկը, որն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին՝ նրանց տանիք եւ բոլոր իրավունքները տալով: Ուրուգվայը նաեւ աշխարհի բոլոր երկրներից առաջինն է ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը եւ 1965 թվականին Թուրքիային դատապարտել Ցեղասպանության հերքման համար, ինչով հարուցել է Թուրքիայի խիստ արձագանքը, որն ի նշան բողոքի Մոնտեվիդեոյում իր դեսպանատունը փակել է: Ի դեպ, հարցն ամենեւին Ուրուգվայի հայամետ դիրքորոշումը չէ: Սկզբունքորեն այս երկիրը արդեն երկար տարիներ կոշտ դիրքորոշում է որդեգրել աշխարհում ցեղասպանության ցանկացած ձեւին եւ մարդու իրավունքների խախտումներին հակազդելու հարցում: Լինի դա Ռուանդան, Պաղեստինը, Կոսովոն կամ Սուդանը: Հենց այս հարցով էլ ես ժամանել էի Ուրուգվայ, որ հանդիպեմ Ուրուգվայի խորհրդարանի սենատորներին, որոնք ժամանակին բողոք են հայտնել ադրբեջանական ռեժիմի կողմից իմ կալանավորման դեմ»,- պատմում է Լապշինը:
Բլոգերը նաեւ իր տպավորություններն է հայտնել «Հնչակյան» կուսակցության մասին. «Նրանք պայքարել են Օսմանյան կայսրության իշխանությունների դեմ, որն արդյունքում հասել է բացահայտ զինված հակամարտության, եւ 1915 թվականին Կոստանդնուպոլսում կուսակցության 15 ակտիվիստների թուրքերը կախաղան են բարձրացրել: ԽՍՀՄ տարիներին չնայած բացի ԽՄԿԿ-ից, բոլոր կուսակցություններն արգելված էին, այս տղաները կարողացել են խորհրդային իշխանության հետ կոնսենսուս պահպանել եւ անգամ երկար ժամանակ աջակցել են Լենինին: Հետագայում ԽՍՀՄ-ում կուսակցության ազդեցությունը վերացել է, եւ նրանք ստիպված էին ամբողջությամբ սփյուռք անցնել: Մինչ օրս «Հնչակների» համեմատաբար մեծաթիվ հետեւորդներ կան Լիբանանում եւ նույնիսկ երկու պատգամավորով ներկայացված են երկրի խորհրդարանում: Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին նրանք պաշտպանել են Զանգեզուրը: Ներկայումս Հայաստանում կա կուսակցության ընդամենը մոտ 5 հազար անդամ, Լիբանանում մի փոքր ավելին են, Ուրուգվայում, Արգենտինայում եւ Ֆրանսիայում՝ եւս մի քանի հազար: Կոպիտ ասած՝ կուսակցությունը հիմա վերածվել է պատմական ժառանգության, սակայն քաղաքականության մեջ նրա ազդեցությունը նվազագույն է»:

Российско-израильский блогер  Александр Лапшин побывал в штабе одной из самых  «старых» армянских партий- «Гнчакян» в Уругвае. Об этом он написал в своей статье «Маленькая Армения в экзотическом Уругвае».
«Уругвай, какие ассоциации у вас вызывает эта страна? Для большинства никакие. Найдутся те, кто не вспомнит, на каком континенте эта страна расположена. Между тем, богатейшее государство Южной Америки, на 95% с белым населением состоящем из потомков итальянских, испанских и немецких эмигрантов, с двухсотлетними традициями демократии. Среди прочих, в стране проживает 20 тысячная армянская диаспора, состоящая преимущественно из внуков и правнуков беженцев из Османской империи, спасавших свои жизни во время Геноцида 1915-1920 годов. После распада СССР сюда прибыло несколько сот эмигрантов из уже независимой Армении. В Уругвае, армяне, несмотря на незначительное число (в соседней Аргентине проживают более 200 тысяч армян), имеют значительное влияние на политическую и общественную жизнь страны. Среди них необычайно высок уровень образования, а в десятку самых состоятельных уругвайцев входят двое этнических армян», - пишет блогер.
Почти все уругвайские армяне проживают в столице страны, Монтевидео, что на берегу Атлантического океана. Большой фешенебельный район к востоку от центра города так и называется, Armenia, там собственно большинство уругвайских армян и проживают.
«Они большие патриоты Уругвая и помнят, что эта страна была одной из немногих, принявших выживших в геноциде армян, давшей им кров и все права. Еще Уругвай первым из всех стран мира признал геноцид армян в Османской империи и осудил Турцию за отрицание геноцида, в 1965 году, чем вызвал крайне резкую реакцию Турции, закрывшей свое посольство в Монтевидео в знак протеста. Кстати, дело вовсе не в проармянской позиции Уругвая. Эта страна в принципе много лет занимает твердую позицию по противодействию любым формам геноцида и нарушения прав человека в мире. Будь то Руанда, Палестина, Косово, или Судан. Именно по данному вопросу я и прибыл в Уругвай, чтобы встретиться с сенаторами уругвайского парламента, в свое время заявлявшими протест в связи с моим арестом азербайджанским режимом»,- рассказывает Лапшин.
Блогер также поделился своими впечатлениями от партии «Гнчакян»: « Они боролись с властями Оттоманской империи и в итоге дошло до открытого вооруженного противостояния и 15 активистов партии были повешены турками в Константинополе в 1915 году. Во времена СССР, хотя все партии кроме КПСС были запрещены, эти  ребята смогли сохранить подобие консенсуса с советской властью и даже долгое время поддерживали Ленина. Позже влияние партии в СССР сошло на нет, и они были вынуждены полностью уйти в диаспору. Относительно много приверженцев «Гнчакян» по сей день проживают в Ливане и даже представлены двумя депутатами в ливанском парламенте. В годы карабахкской войны они защищали Зангезур. В настоящее время в Армении членов партии всего около 5 тысяч человек, в Ливане несколько больше, в Уругвае, Аргентине и Франции еще несколько тысяч. Грубо говоря, партия сейчас превратилась в некое историческое наследие, но влияние ее в политике минимально».