Դիտարկվում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման անցկացման հնարավորությունը Նյու Յորքում, ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում։ Այս մասին հուլիսի 25–ին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ-ում ԱՄՆ  դեսպան Ռիչարդ Միլսը։
«Երկու կողմերն էլ ցանկանում են, որ հանդիպումը կայանա։ Սակայն, հասկանալի պատճառներով, նախագահի եւ վարչապետի գրաֆիկը շատ հագեցած է, եւ մենք այժմ փորձում ենք գտնել համապատասխան «պատուհան» հանդիպման կազմակերպման համար։ Ներկայումս հանդիպման մասին որոշումը դեռ չի կայացվել»,- նշել է Միլսը։
Դեսպանը շեշտել է, որ ինչպես դեսպանատունը, այնպես էլ ԱՄՆ կառավարությունը գոհ են երկկողմ փոխգործակցության բարձր մակարդակով։ Որպես օրինակ նա մատնանշել է բարձր մակարդակով անցկացված մի շարք հանդիպումներ։
Այսպես, հունիսին աշխատանքային այցով Վաշինգթոն էր այցելել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որտեղ հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ։ Հուլիսին Միացյալ Նահանգներ է այցելել առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը։

Рассматривается возможность проведения встречи президента США Дональда Трампа с армянским премьер-министром Николом Пашиняном в Нью-Йорке в рамках Генассамблеи ООН. Об этом сообщил 25 июля журналистам посол США в Армении Ричард Миллс.
«Обе стороны желают того, чтобы встреча состоялась. Однако, по понятным причинам, график президента и премьер-министра очень насыщенный, и мы сейчас пробуем найти подходящее «окно» для организации встречи. На данный момент решение о встрече еще не принято», - отметил Миллс.
Посол подчеркнул, что как посольство, так и правительство США довольны высоким уровнем двустороннего взаимодействия. В качестве примера он указал на проведение ряда встреч на высоком уровне.
Так, в июне с рабочим визитом посетил Вашингтон президент Армении Армен Саркисян, где провел встречу с Госсекретарем США Майком Помпео. В июле Соединенные Штаты посетил с визитом первый вице-премьер Армении Арарат Мирзоян.