Օգոստոսի 2-ին Երեւանում տեղի է ունեցել VIII Համահայկական կրթական համաժողովի բացման արարողությունը: Համաժողովին մասնակցում են աշխարհի 24 երկրների կրթական ոլորտի 120 ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Հայաստանից եւ Արցախից:
Ինչպես նշեց Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, միջոցառման նպատակն է կրթական ոլորտում հրատապ հարցերի քննարկումը եւ Սփյուռքի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ նախարարության հետագա քայլերի որոշումը: Հարությունյանը հույս հայտնեց, որ այս համաժողովը կմեծացնի Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության արդյունավետությունը:
Արցախի կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն, իր հերթին, խոսելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք համագործակցության մասին՝ նշեց մի շարք խնդիրներ լուծելիս փոխօգնության մթնոլորտի ձեւավորման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես՝ նա նշեց, որ Արցախում, հատկապես գյուղերում դպրոցներ կան, որտեղ աշակերտների թիվը 20-ից չի անցնում: Մի կողմից՝ նման պայմաններում դժվար է կրթական բարձր մակարդակ ապահովել, մյուս կողմից՝ նման դպրոցների փակումը կբերի գյուղական բնակչության արտագաղթին:
«Մեր խնդիրն է նրանց գիտելիքներ տալ, որն օգտակար կլինի իրենց համայնքների զարգացման համար: Նրանք պետք է հստակ հասկանան, որ հայրենի հողը երբեք առեւտրի առարկա չի դառնա»,- շեշտեց Նարինե Աղաբալյանը:
Այսպես՝ Ասկերանի շրջանի Սիզնեկ գյուղի դպրոցում ընդամենը 11 աշակերտ է սովորում, որոնցից 4-ը առարկայական օլիմպիադաների մրցանակակիրներ են: Աղաբալյանի մտահոգությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նման դպրոցների աշակերտները զրկված են իրենց տարեկիցների հետ շփումների լայն շրջանակից:
Աղաբալյանը հույս հայտնեց, որ նման խնդիրների լուծմանը կօգնեն եղբայր-դպրոցները, որոնք միավորում են Արցախի եւ Սփյուռքի ջանքերը: «Խոսքը աշակերտների համար համատեղ դասերի անցկացման, ծրագրերի փոխանակման մասին է: Արցախցի ուսուցչները կկարողանային Սփյուռքի կրթական հաստատություններում դասավանդել Հայ եկեղեցու պատմություն, Հայաստանի պատմություն, գրաբար եւ այլ առարկաներ»,- նշեց նա:
VIII Համահայկական կրթական համաժողովը իր աշխատանքը կավարտի օգոստոսի 6-ին: Համաժողովն անցկացվում է տարեկան 2 անգամ Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության կողմից:

В Ереване 2 августа прошла торжественная церемония открытия VIII Всеармянского образовательного форума. В нем принимают участие 120 представителей образовательной сферы из 24 стран мира, в том числе из Армении и Арцаха.
Как отметил министр образования и науки Армении Араик Арутюнян, целью мероприятия является обсуждение актуальных вопросов в образовательной сфере, и обозначение дальнейших шагов министерства по реализации совместных с Диаспорой программ. Арутюнян выразил также надежду на то, что данный форум повысит продуктивность взаимодействия Армения-Диаспора.
Со своей стороны министр образования, науки и спорта Арцаха Нарине Агабалян, говоря о сотрудничестве Армения-Арцах-Диаспора, указала на необходимость формирования атмосферы взаимопомощи в решении ряда задач. В частности, она указала на то, что в Арцахе есть школы, особенно в селах, где число учащихся не превышает 20 человек. С одной стороны, в таких условиях сложно обеспечить высокий образовательный уровень, а с другой – закрытие подобных школ приведет к оттоку сельского населения.
«Наша задача – дать им знания, которые будут полезны для развития их общин. Они должны четко понимать, что родная земля никогда не станет предметом торга», - подчеркнула министр.
Так, в селе Сызнек Аскеранского района есть школа, где учится всего 11 школьников, четыре из которых являются призерами предметных олимпиад. Обеспокоенность Агабалян связана с тем, что учащиеся таких школ лишены широкого круга общения со своими сверстниками.
Агабалян выразила надежду на то, что решить подобные проблемы помогут школы-побратимы, которые объединят усилия Арцаха и Диаспоры. «Речь идет о проведении совместных уроков, программ обмена для школьников, и так далее. Арцахские учителя могли бы преподавать в образовательных заведениях Диаспоры историю армянской церкви, историю Армении, грабар (древнеармянский язык), и другие предметы», - отметила министр.
VIII Всеармянский образовательный форум завершит свою работу 6 августа. Всеармянский образовательный форум проводится Минобрнауки Армении два года раз.