Կատակերգակ դերասան եւ «Քաղաքացիւական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Հայկ Մարությանը կարող է առաջադրվել խորհրդարանական ընտրություններին եւ քաղաքական կարիերա սկսել: Այս մասին NEWS.am- ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա բարձր գնահատական չտվեց Մարությանի՝ Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու հնարավորություններին: Նրա կարծիքով, այս դեպքում նրան սպասվում է ճանաչված դերասան Սոս Սարգսյանի ճակատագիրը, որը 1991 թվականին նախագահական ընտրություններում պարտվեց:
«Ծառուկյան դաշինքը, ՀՅԴ-ն եւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը Երեւանում բավականին ուժեղ դիրքեր են պահպանում: Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը Երեւանում կադրային քաղաքականության պատճառով կտրուկ անկում է ապրել: Շատերը, ում նա հեռացրել է աշխատանքից, երեւանցիներ են, եւ նրանց մեծ մասը ունի ծանոթությունների լայն շրջանակ, հեղինակություն եւ կշիռ հասարակության մեջ: Կարծում եմ, իշխանության նման փոփոխությունը Փաշինյանի մարտավարական սխալն էր, չնայած հնարավոր է, որ նա այլ ելք չուներ», - ասաց Ադիբեկյանը:
Միաժամանակ, ըստ սոցիոլոգի, Մարությանը հնարավորություն ունի մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին եւ ստանալ պատգամավորական մանդատ: «Նա շատ համեստ է իրեն պահում, անկեղծ ելույթ  չի ունենում, եւ այսպես ասած, փորձում է ձեւացնել, թե պաշտպանում է Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումը: Դա այնքան էլ այդպես չէ, քանի որ ես կարող եմ դատել նրան իր ելույթներից», - ասաց փորձագետը:
«Մարությանը չէր ուզում «հարվածել» Փաշինյանի վարկանիշին, եւ, դրա համար,  ստվերում էր մնում, երկրորդ դիրքում», - ավելացրեց Ադիբեկյանը` չբացառելով այն հնարավորությունը, որ երբ ժամանակը գա, դերասանը կարող է նաեւ վարչապետի աթոռին հավակնել:
Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքան կլինի «Քաղաքացիական պայմանագրի» մասնաբաժինը ընդհանուր կոալիցիոն կառավարությունում եւ կոալիցիոն խորհրդարանում: Եթե կոալիցիայում նրանք մեծամասնություն կազմեն, ապա Նիկոլ Փաշինյանն այնտեղ անելիք չի ունենա: Կամ Մարությանը կդառնա վարչապետ, կամ նրանք կկիսեն գործառույթները. Մարությանը կդառնա ԱԺ նախագահ, իսկ Փաշինյանը՝ վարչապետ: Եվ այդ ժամանակ հարց կառաջանա՝ ո՞վ կլինի նախագահը», - ամփոփեց Ադիբեկյանը:

Комедийный актер и член партии «Гражданский договор» Айк Марутян может баллотироваться в парламент и сделать политическую карьеру. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил глава социологического центра «Социомер» Агарон Адибекян.
При этом он дал невысокую оценку шансам Марутяна занять кресло мэра Еревана. По его мнению, в данном случае его ждет судьба известного актера Соса Саркисяна,  проигравшего на президентских выборах в 1991 году.
«Блок «Царукян», АРФД и Республиканская партия Армении сохраняют довольно-таки сильные позиции в Ереване. Между тем позиции Никола Пашиняна - премьер-министра Армении и однопартийца Марутяна - в Ереване резко снизились из-за кадровой политики. Многие из тех, кого он снял с работы - ереванцы, и в большинстве своем у них есть широкий круг знакомств, авторитет и вес в обществе. Думаю, что подобная смена власти была тактической ошибкой Пашиняна, хотя, возможно, что другого выхода у него не было», - отметил Адибекян.
Между тем, по мнению социолога, у Марутяна есть шансы участвовать в парламентских выборах и получить депутатский мандат. «Он очень скромно держится, открыто не выступает и, так скажем, пытается сделать вид, что поддерживает позицию Никола Пашиняна. Это не совсем так, насколько я могу судить по его выступлениям», - заметил эксперт.
«Марутян не хотел «сбивать» рейтинг Пашиняна, и потому оставался в тени, на вторых позициях», - добавил Адибекян, не исключив вероятности того, что, когда придет время, актер может претендовать и на премьерское кресло.
«Все зависит от того, какая доля будет у партии «Гражданский договор» в общекоалиционном правительстве и коалиционном парламенте. Если они составят большинство в коалиции, тогда Николу Пашиняну там делать нечего. Или Марутян станет премьером, или они разделят функции: Марутян станет председателем НС, а Пашинян останется на должности премьер-министра. И тогда встанет вопрос: а кто будет президентом?», - подытожил Адибекян.