Թուրքիան մտադիր չէ մասնակցել «Եվրատեսիլ» միջազգային երաժշտական մրցույթին: Թուրքական TRT հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Իբրահիմ Էրենը «Եվրատեսիլ»-ի մասնակցությունից հրաժարվելու պատճառներից մեկը նշել է  «կիսաշրջազգեստով մորուքավոր ավստրիացուն»: Էրենը նկատի ուներ 2014-ի մրցույթի հաղթող Կոնչիտա Վուրստին, հաղորդում է Hyurriet-ը:
«Մենք չենք պատրաստվում մասնակցել մրցույթին: Մենք պատճառներ ունենք, ներառյալ քվեարկության համակարգը: Հանրային հեռարձակող լինելով՝ մենք չենք կարող երեկոյան ժամը 9-ին ուղիղ եթերով հեռարձակել, երբ էկրանների մոտ նստած երեխաները տեսնում են մորուքավոր ավստրիացու նման մեկին», - ասաց նա:
Թուրքիան 2012-ից չի մասնակցում «Եվրատեսիլին»՝ բողոքելով քվեարկության համակարգի փոփոխությունների դեմ:
Անցյալ տարի նշվել էր, որ Թուրքիան հնարավոր է շուտով վերադառնա եվրոպական մրցույթին: Այս ենթադրությունը հերքելով՝ Էրենը եւս մեկ պատճառ էր նշել մրցույթը բոյկոտելու Թուրքիայի որոշման համար:
«Ես Եվրոպական հեռարձակող միությանն (EBU) ասացի, որ նրանք շեղվում են իրենց արժեքներից: Արդյունքում մյուս երկրները նույնպես հեռացան մրցույթից: EBU-ում նրա ղեկավարների պատճառով հոգեկան քաոս է: Եթե նրանք դա ուղղեն, մենք հնարավոր է նորից միանանք Եվրատեսիլին, - հավելել է Էրենը:

Турция не намерена принимать участие в международном музыкальном конкурсе «Евровидение». Гендиректор турецкой радиовещательной корпорации TRT Ибрагим Эрен назвал «бородатого австрийца в юбке» одной из причин отказа Турции от «Евровидения». Эрен имел ввиду победителя конкурса 2014 года Кончиту Вурст, передает Hyurriet.
«Мы не собираемся участвовать в конкурсе. У нас есть причины, в том числе система голосования. Будучи общественным вещателем,  мы также не можем транслировать в прямом эфире в 9 вечера, когда у экранов дети кого то  вроде бородатого австрийца в юбке, который орицает пол и считает себя одновременно мужчиной и женщиной», - отметил он.
Турция не участвовует в «Евровидении» с 2012 года в знак протеста против изменений в системе голосования.
В прошлом году было высказано предположение, что Турция может вскоре вернуться на европейский конкурс. Опровергая это предположение, Эрен также привел еще одну причину решения Турции бойкотировать конкурс.  «Я сказал Европейскому вещательному союзу (EBU) по вопросу Евровидения, что они отклоняются от своих ценностей. В результате другие страны также покинули Евровидение. В EBU царит психический хаос из-за его руководителей. Если они смогут это исправить, мы снова можем присоединиться к Евровидению, - добавил Эрен.