Թուրքիան մտադիր չէ մասնակցել «Եվրատեսիլ» միջազգային երաժշտական մրցույթին: Թուրքական TRT հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Իբրահիմ Էրենը «Եվրատեսիլ»-ի մասնակցությունից հրաժարվելու պատճառներից մեկը նշել է  «կիսաշրջազգեստով մորուքավոր ավստրիացուն»: Էրենը նկատի ուներ 2014-ի մրցույթի հաղթող Կոնչիտա Վուրստին, հաղորդում է Hyurriet-ը:
«Մենք չենք պատրաստվում մասնակցել մրցույթին: Մենք պատճառներ ունենք, ներառյալ քվեարկության համակարգը: Հանրային հեռարձակող լինելով՝ մենք չենք կարող երեկոյան ժամը 9-ին ուղիղ եթերով հեռարձակել, երբ էկրանների մոտ նստած երեխաները տեսնում են մորուքավոր ավստրիացու նման մեկին», - ասաց նա:
Թուրքիան 2012-ից չի մասնակցում «Եվրատեսիլին»՝ բողոքելով քվեարկության համակարգի փոփոխությունների դեմ:
Անցյալ տարի նշվել էր, որ Թուրքիան հնարավոր է շուտով վերադառնա եվրոպական մրցույթին: Այս ենթադրությունը հերքելով՝ Էրենը եւս մեկ պատճառ էր նշել մրցույթը բոյկոտելու Թուրքիայի որոշման համար:
«Ես Եվրոպական հեռարձակող միությանն (EBU) ասացի, որ նրանք շեղվում են իրենց արժեքներից: Արդյունքում մյուս երկրները նույնպես հեռացան մրցույթից: EBU-ում նրա ղեկավարների պատճառով հոգեկան քաոս է: Եթե նրանք դա ուղղեն, մենք հնարավոր է նորից միանանք Եվրատեսիլին, - հավելել է Էրենը:

Turkey does not intend to take part in the international music contest "Eurovision". The head of Turkey’s public broadcaster has cited “someone like the bearded Austrian who wore a skirt” as one of the main reasons of Ankara’s ongoing boycott against Eurovision, apparently referring to Conchita Wurst, who won the international song contest in 2014, Hyurriet Daily News reported.
“We don’t consider to rejoin the contest. We have reasons like the voting system. As a public broadcaster, we also cannot broadcast live at 9 p.m. --when children are still awake-- someone like the bearded Austrian who wore a skirt, do not believe in genders and says that he is both a man and a woman,” the state-run Turkish Radio and Television Corporation’s general manager İbrahim Eren said during panel at a İbn Haldun University in Istanbul on Aug. 4.
Turkey has not participated in Eurovision since 2012 in protest at changes in the contest’s voting system.
“I have told the European Broadcasting Union (EBU) on the Eurovision issue that they deviated from their values. As a result, other countries also left Eurovision. There is a mental chaos at the EBU because of its executives. If they can fix it, we can join Eurovision again,” Eren added.