Նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր վարչակազմին հանձնարարել է փաստաթղթեր պատրաստել` Թուրքիայից ներմուծվող պողպատի եւ ալյումինի մաքսատուրքերը բարձրացնելու մասին՝ համաձայն առեւտրի մասին օրենքի 232-րդ բաժնի, ինչը թույլ է տալիս ազգային անվտանգության հիմունքի վրա մաքսատուրքեր սահմանել, հայտնում է Reuters-ը:
«Այս դրույթի համաձայն մաքսատուրքերը սահմանվում են առանձին երկրներից ներկրման վրա, որոնց արտադրանքը սպառնում է ազգային անվտանգությանը` անկախ առեւտրի կամ որեւէ այլ հարցի վերաբերյալ բանակցություններից»,-ասել է  Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Լինդսեյ Ուոլթերսը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թրամփը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտարարել էր, որ հավանություն է տվել Թուրքիայից ալյումինի եւ պողպատի համար մաքսատուրքերի կրկնակի բարձրացմանը, որպեսզի դրանք համապատասխանաբար 20 եւ 50 տոկոս կազմեն:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա ես հենց նոր  հավանություն եմ տվել Թուրքիայից ալյումինի եւ պողպատի համար մաքսատուրքերի կրկնակի բարձրացմանը, այն ժամանակ, երբ իրենց արժույթը՝ թուրքական լիրան, կտրուկ ընկնում է մեր շատ ուժեղ դոլարի համեմատ: Ալյումինի մաքսատուրքերն այժմ կկազմեն 20, պողպատի համար՝ 50 տոկոս: Այժմ մենք վատ հարաբերություններ ունենք Թուրքիայի հետ»:

Президент Дональд Трамп уполномочил свою администрацию подготовить документы для повышения пошлин на импорт стали и алюминия из Турции в соответствии с разделом 232 закона о торговле, что позволяет устанавливать пошлины на основании национальной безопасности, заявил Белый дом, передает Reuters.
«Согласно этому положению, пошлины вводятся  на импорт из отдельных стран, чья продукция угрожает национальной безопасности, независимо от переговоров по торговле или по любому другому вопросу», - заявила представитель Белого дома Линдсей Уолтерс.
Напомним, что ранее Трамп в своем микроблоге Twitter  объявил что санкционировал в два раза повысить пошлины на алюминий и сталь из Турции, чтобы они составили 20% и 50% соответственно. «В том, что касается Турции, я только что санкционировал повышение в два раза пошлин на сталь и алюминий, в то время, когда их валюта, турецкая лира, резко падает по отношению к нашему очень крепкому доллару! Пошлины на алюминий теперь составят 20%, на сталь – 50%. Сейчас у нас нехорошие отношения с Турцией!»