Թուրքիան պատրաստվում է իր խոշորագույն առեւտրային գործընկերների, օրինակ՝ Չինաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի եւ Ուկրաինայի հետ  ազգային արժույթով հաշվարկների անցնել: Այս մասին թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում ճգնաժամի ֆոնին հայտարարել է երկրի նախագահ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուրբաթ հայտարարել էր, որ հավանություն է տվել Թուրքիայից ալյումինի եւ պողպատի համար մաքսատուրքերի կրկնակի բարձրացմանը, որպեսզի դրանք համապատասխանաբար 20 եւ 50 տոկոս կազմեն: Այս քայլը նպաստեց թուրքական լիրայի առավելագույն անկմանը. այն նվազել է մինչեւ 6.62  մեկ դոլարի դիմաց՝ մեկ օրվա ընթացքում կորցնելով իր արժեքի մոտ 20 տոկոսը:
«Մենք պատրաստվում ենք մեր խոշորագույն առեւտրային գործընկերների, օրինակ՝  Չինաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի եւ Ուկրաինայի հետ  ազգային արժույթով հաշվարկների անցնել: Եթե Եվրոպան նույնպես ցանկանում է ազատվել դոլարի շղթաներից, ապա Անկարան պատրաստ է նաեւ նրանց հետ էլ նմանատիպ հաշվարկների անցնել», - ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Ռիզե քաղաքում: Նրան մեջբերում է Anadolu-ն:

Turkey is ready to shift to trading in national currencies with Russia, China and Ukraine, said Turkish President Tayyip Erdogan.
The US President Donald Trump on Friday said he has authorized to double the tariffs on steel and aluminum products from Turkey to 50 percent and 20 percent respectively, which caused another decline of the Turkish lira to the historic low. It fell to 6.62 per dollar, losing almost 20% of its value in a day.
He repeated a long-standing plan to shift to trading in national currencies and said Turkey was preparing for such a step with Russia, China and Ukraine, Reuters reported.
“If there are dollars under your pillow, take these out... Immediately give these to the banks and convert to Turkish lira and by doing this, we fight this war of independence and the future,” he said.