ԱՄՆ-ն չի հասնի իր նպատակներին՝ ճնշում գործադրելով եւ պատժամիջոցներ կիրառելով Թուրքիայի նկատմամբ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն, փոխանցում է AP-ն:
Նա կոչ է արել ԱՄՆ-ին «շարունակել հավատարիմ մնալ ավանդական բարեկամության վրա հիմնված Թուրքիայի եւ ՆԱՏՕ-ի դաշինքի հետ հարաբերություններին»: «Մենք կողմ ենք դիվանագիտությանն ու բանակցություններին, սակայն պատժամիջոցներն ընդունել չենք կարող»:
Տարեսկզբից թուրքական լիրան արժեզրկվել է 30 տոկոսով, ակայն իրավիճակը կտրուկ վատթարացել էր Անկարայի եւ Վաշինգթոնի միջեւ դիվանագիտական սկանդալի ֆոնին՝ կապված ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնի գործի հետ, ում դատում են լրտեսության եւ ահաբեկչությանն օժանդակելու համար: Նրան սպառնում է 35 տարվա ազատազրկում: Վաշինգթոնը պնդում է, որ նա անմեղ է եւ պահանջում է անհապաղ ազատել: ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել 2 թուրք նախարարների դեմ: Անցյալ շաբաթ թուրքական պատվիրակությունը Վաշինգթոն էր այցելել՝ տարաձայնությունները հարթելու հույս փայփայելով, սակայն կողմերին չի հաջողվել համաձայնության հասնել: Ավելին՝ թուրքերի այցելությունից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայից պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման մաքսատուրքը բարձրացրել է 20 եւ 50 տոկոսով:

The United States will not achieve aims by exerting pressure and imposing sanctions on Turkey, said Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusolgu.
He called on the United States “to remain loyal to ties based on traditional friendship and NATO alliance” with Turkey.
Since the beginning of the year, the Turkish lira has lost over 30%, but the situation has deteriorated sharply amid the diplomatic scandal between Ankara and Washington in connection with the case of US pastor Andrew Brunson as the latter is judged for espionage and assistance to terrorists, while Washington insists on his innocence and demands immediate release.
Last week, the Turkish delegation visited Washington to settle disagreements, but the sides could not reach an agreement. Moreover, after the Turks’ visit, President Donald Trump increased tarrifs on the Turkish steel and aluminum imports by 20% and 50% respectively.