ԱՊՀ անդամ երկրների ռազմական համագործակցության ընդլայնումը պետք է դառնա Համագործակցության սահմաններին ՆԱՏՕ–ի ռազմական ակտիվության ուժեղացմամբ առաջացած բացասական գործոնների ազդեցության նվազեցման վճռական պահերից մեկը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի Անվտանգության  եւ նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու հարցով համագործակցության դեպարտամենտի տնօրեն Ալբերտ Դրուժինինը, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Տեխնոլոգիաների զարգացումը, հարձակման նոր միջոցների ստեղծումը առաջացրել են խնդիրների ընդլայնման անհրաժեշտություն»,–ասել է դեպարտամենտի ղեկավարը։
Դրուժինինը դրական է գնահատել համատեղ գործողությունների ձեռքբերված փորձի օգտագործումը։ «Սիրիայում ռազմական գործողությունների փորձը ցույց է տվել, որ հատուկ ծառայությունների ներգրավված զորքերի գործողությունները կարող են անհրաժեշտ ազդեցություն բերել ահաբեկչության դեմ պայքարում»,–հավելել է նա։
ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ նիստին նախատեսվում է ուրվագծել 2019 թվականին համագործակցության երկրների հակաօդային պաշտպանության համակարգերի միավորման համատեղ միջոցառումները։

Closer military cooperation between the CIS member states is geared to diminish the impacts of negative factors stemming from NATO’s increased activities at the CIS borders, a CIS Executive Committee official said on Tuesday, TASS reported.
"Regrettably, the global situation keeps on complicating, with NATO increasing its potential and military activities near the CIS outer borders," said Albert Druzhinin, director of the CIS Executive Committee’s department for security cooperation and counteracting new challenges and threats.
In this situation, the implementation of the CIS military cooperation potential "is a key element helping reduce the impacts of the negative factors and ensure reliable defense and safe development of our countries," he said. "Due to the rapid development of technologies, deployment of new offensive systems, it is necessary to expand the list of tasks set for the CIS united air defense system."
Druzhinin highly assessed the use of combat experiences in joint activities. "The experience of combat operations in Syria has demonstrated that army operations in combination with the activities of special services may yield a good result in terms of fight against terrorism. This experience was used in joint drills. We continue to develop this format of cooperation," he said