Deutsche Telekom հեռահաղորդակցական կոնցեռնը եւ Deutsche Bahn երկաթուղային ընկերությունը դադարեցնում են իրենց գործունեությունն Իրանում՝ Միացյալ Նահանգների կողմից պատժամիջոցների հետ կապված մտավախությունների պատճառով, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Wirtschaftswoche-ը:
Պարբերականի համաձայն՝ Deutsche Telekom-ը (պետական բաժնեմասը՝ 32 տոկոս) դադարեցրել էր իր գործունեությունն իրանական շուկայում դեռ մայիս ամսին: Deutsche Bahn-ը (պետության մասնակցությունը՝ 100 տոկոս) նախատեսում է դուրս գալ Իրանում իրականացվող ծրագրերից սեպտեմբեր ամսվա վերջին, իր գնահատմամբ՝ «բանկային ընթացակարգերի փոփոխության» պատճառով: Կոնցեռն այժմ մասնակցում է երկու նախագծերի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում:
Բացի այդ, Adidas սպորտային ապրանքների արտադրողը որոշում է կայացրել չերկարաձգել պայմանագիրն Իրանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ՝ ամերիկյան պատժամիջոցների հետ կապված մտավախությունների պատճառով:

Телекоммуникационный концерн Deutsche Telekom и железнодорожная компания Deutsche Bahn сворачивают бизнес в Иране из-за опасений санкций со стороны Соединенных Штатов, передает ТАСС со ссылкой на Wirtschaftswoche.
По информации издания, Deutsche Telekom (доля госучастия 32%) прекратил деятельность на иранском рынке уже в мае. Deutsche Bahn (100%-ное участие государства) планирует выйти из проектов в Иране к концу сентября, по собственной оценке в связи с «изменившейся банковской практикой». Концерн сейчас участвует в двух проектах в ИРИ.
Как отмечается в статье, Deutsche Telekom, прекращая бизнес в этой стране, намерен избежать провала переговоров о слиянии своей дочки T-Mobile с американской Sprint. Ранее о сворачивании бизнеса в Иране объявили и другие германские компании, в том числе автоконцерн Daimler. Кроме того, производитель спортивных товаров Adidas принял решение не продлевать контракт с Федерацией футбола Ирана из-за опасений американских санкций.