Մարտի 2-ին ե՛ւ պաշտպանության նախարարը, ե՛ւ անվտանգության ծառայության պետը զեկուցել են, որ բանակը որեւէ բախումներ չի ունեցել ցուցարարների հետ: «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության եթերում այս մասին հայտարարել է «Երկրի շաբաթը» ծրագրի հատուկ թողարկմանը հյուրընկալված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով մարտի 1-ի դեպքերին կանոնավոր բանակի ներգրավվածության մասին հարցին:
«Ես ամբողջ գիշերը եղել եմ նախագահականում: Այն փաստը, որ բանակի որեւէ զինծառայող որեւէ մարմնական վնասվածք չի ստացել, վկայակոչում է, որ բախում չի եղել»,- հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող նախկին գործարանի տարածքում հայտնաբերված զենքին, որոնք, ըստ ՀՔԾ-ի եւ ԱԱԾ-ի, կարող էին օգտագործված լինել Մարտի 1-ի դեպքերին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն արձագանքել է. «Կարող է: Իմ ամբողջ մեղադրականը կառուցված է՝ կարող է այսպես, կարող է այնպես, կարող է այնպես կամ այսպես: Սա է: Հիմա առաջինը պետք է, երեւի, հենց իրենք համբերեն եւ փորձաքննությունից հետո միայն խոսեն այդ մասին»:
Նախկին նախագահը նաեւ կարծում է, որ քննչական մարմինները բացասական, իրենց ուզած ուղղությամբ սպասելիքներ են ձեւավորում ժողովրդի մոտ՝ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքերը: «Սա վայել չէ պետական մարմնի կեցվածքին՝ կապված շատ զգայուն քրեական գործի հետ: Չի կարելի այդպիսի բան անել»,- հավելել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նա կրկին հրաժարվել է, թեկուզ ոչ պաշտոնապես, մանրամասներ հրապարակել դատաքննության ընթացքից՝ ընդգծելով, որ կարող են փաստաբաններին զրկել լիցենզիայից կամ նույնիսկ քրեական գործ հարուցել:
«Սա օրենքի պահանջ է, եւ այս օրենքի պահանջը միակողմանի օգտագործվում է քննչական մարմնի կողմից, դոզավորված, իրենց ուզած ձեւով՝ ընդհանուր տեքստից հանել կտորներ, ներկայացնել ժողովրդին՝ իբրեւ մեղադրանքի ապացույցներ»,- հավելել է նախկին նախագահը:
Ինչ վերաբերում է տապալված մամլո ասուլիսին: «Ամենակարեւոր բանը, որ ուզում էիք ասել, բայց չկարողացաք» հարցին ի պատասխան՝ Ռոբերտ Քոչարյանն արձագանքել է. «Օ՜, այնքա՜ն բան կար ասելու... Խանգարեցին»:

И министр обороны, и начальник службы безопасности 2 марта доложили о том, что между армией и демонстрантами не было никаких столкновений.  Об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян в эфире телеканала «Еркир Медиа», отвечая на вопрос об участии регулярной армии в событиях 1 марта.
«Я всю ночь был в президентской резиденции. Тот факт, что ни один военнослужащий не получил телесных повреждений, свидетельствует лишь о том, что никаких столкновений не было», - заявил Кочарян.
Что касается оружия, обнаруженного на территории бывшего завода, имеющего отношения к бывшему премьер-министру Овику Абрамяну, которое, согласно информации ССС и СНБ, могло быть использовано во время событий 1 марта 2008 года, Кочарян подчеркнул: «Может. Все обвинение против меня на том и построено: может вот так, а может и так. Вот в чем суть. Сейчас, в первую очередь, наверное, именно они должны набраться терпения, дождаться результатов экспертизы и лишь после этого говорить об этом», - сказал экс-президент Армении.
Он также считает, что следственные органы формируют отрицательные ожидания у народа, используя свои должности. «Это не подобает государственным деятелям, тем более, что все это связано с очень чувствительным уголовным делом. Нельзя этого делать», - подчеркнул второй президент,  отказавшись от детального представления хода судебного процесса, подчеркнув, что в данном случае адвокатов могут лишить лицензий или даже возбудить уголовное дело. «Это требование закона. И требование данного закона используется следственным органом односторонне, дозированно, в том виде, в котором им хочется: берутся куски из общего текста, которые представляются народу, как доказательства обвинения», - заметил Кочарян.
В ходе интервью была затронута и тема сорванной пресс-конференции экс-президента. На вопрос, что было самым важным, о чем он хотел бы вслух сказать, Кочарян просто ответил: «Столько нужно было сказать, но помешали».