Հարավային Կորեայի 89 քաղաքացիներ եւ նրանց ուղեկցող շուրջ 300 մարդ երկուշաբթի՝ օգոստոսի 20-ին, ավտոբուսով ուղեւորվել են Հյուսիսային Կորեա իրենց հարազատների հետ տեսակցության՝ 1953 թվականին Կորեական պատերազմի արդյունքում երկրի բաժանումից ի վեր առաջին անգամ, փոխանցում է DW- ն:
Հանդիպման մասնակիցների մեծ մասը 80 տարեկանից բարձր տարիքի մարդիկ են, նրանցից ամենատարեցը 101 տարեկան է: Հարազատների հանդիպումները տեղի կունենան երկրի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Կիմգանսան տուրիստական շրջանում եւ կտեւեն մինչեւ չորեքշաբթի: Անջատված ընտանիքների հանդիպումների անցկացման որոշումը կայացվել է Հարավային Կորեայի եւ ԿԺԴՀ-ի ղեկավարների՝ այս տարվա ապրիլին կայացած գագաթաժողովի արդյունքներով: Սա առաջին նման միջոցառումն է 2015 թվականից ի վեր:
Մինչ այդ՝ մինչեւ 2000 թվականը, կազմակերպվել էր Կորեայի հյուսիսից եւ հարավից բաժանված ընտանիքների 20 հանդիպում: Այդ ժամանակահատվածում Հարավային Կորեայից ավելի քան 130 հազար անձ դիմել են ԿԺԴՀ-ից իրենց հարազատների հետ հանդիպելու ցանկության մասին դիմումով, սակայն նրանցից շատերն արդեն մահացել են՝ այդպես էլ չտեսնելով իրենց մտերիմներին:

Группа из 89 граждан Южной Кореи и около 300 их сопровождающих в понедельник, 20 августа, на автобусах отправились в Северную Корею на первую встречу с родственниками с момента разделения страны в 1953 году по итогам Корейской войны,передает DW.
Большинство участников встречи являются людьми пожилого возраста старше 80 лет, самому старшему из них - 101 год.
Встречи родственников будут проходить в северокорейском туристическом регионе Кымгансан на юго-востоке страны и продлятся до среды. Решение о проведении встреч разделенных семей было принято по итогам саммита лидеров Южной Кореи и КНДР, прошедшего в апреле текущего года. Это первое подобное мероприятие с 2015 года.
До этого с 2000 года было организовано 20 встреч разделенных семей с севера и юга Кореи. За этот период более 130 тысяч южных корейцев подали заявление о желании встретиться со своими родственниками из КНДР, однако многие из них уже умерли, так и не увидев своих близких.