ՀՀ ՊՆ կենտրոնական զինվորական հոսպիտալից 18.08.2018 թվականին հաղորդում է ստացվել, որ 4 ժամկետային զինծառայողներ տևական ժամանակ բուժում ստանալուց հետո դուրս են գրվել զինվորական հոսպիտալից, սակայն հրաժարվում են մեկնել իրենց ծառայության վայր` պատճառաբանելով, որ չեն ապաքինվել և վերջնական  բուժում չեն  ստացել: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Նշված խնդիրը պարզաբանելու նպատակով զինվորական հոսպիտալ են այցելել ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետ, գնդապետ Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, գնդապետ Ալեքսանդր Ավետիսյանը և այլ պաշտոնյաներ:
Այցելության ժամանակ պարզվել է, որ տարբեր զորամասերի 4 ժամկետային զինծառայողներ, ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի կողմից ճանաչվելով պիտանի, զինվորական ծառայության սահմանափակումով դուրս են գրվել ՀՀ ՊՆ ԿԿԶՀ-ից, սակայն հրաժարվել են մեկնել իրենց ծառայության վայր` պատճառաբանելով, որ լիովին չեն ապաքինվել և ունեն բուժման կարիք:
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից բացատրական աշխատանքների արդյունքում զինծառայողներ Հ. Հովհաննիսյանը և Ա. Ավոյանը պատրաստակամություն են հայտնել վերադառնալ զորամաս և շարունակել ծառայությունը, իսկ Ա. Կիրակոսյանը և  Յու.Ղուկասյանը ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ տեղափոխվել են համապատասխանաբար ՌՈ ընդունիչ-բաշխիչ և ՀՀ ՊՆ N զորամաս:
Նշված զինծառայողների կողմից զորամասեր չվերադառնալու դեպքի առիթով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

4 военнослужащих срочной службы после выписки из военного госпиталя, где достаточно долго находились на лечении, отказались возвращаться на места службы. По словам последних, их не вылечили полностью.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны Армении, с целью разрешения вопроса госпиталь посетили заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян, начальник Военной полиции МО Армении, полковник Артур Багдасарян и другие должностные лица.
Во время визита выяснилось, что четверых солдат-срочников из разных воинских частей, которые были признаны центральной военно-медицинской комиссией МО Армении пригодными для службы, выписали из госпиталя с ограничениями военной службы, однако последние не хотят возвращаться в места службы, мотивируя тем, что их не долечили.
В результате разъяснительных работ, проведенных соответствующими должностными лицами Военной полиции МО Армении, военнослужащие О. Ованнисян и А. Авоян выразили готовность вернуться в части и продолжить службу. А Ю. Гукасян и А. Киракосян в сопровождении сотрудников Военной Полиции были доставлены в приемник-распределитель ВП и N-скую воинскую часть МО Армении.
По факту не возращения упомянутых военнослужащих в воинские части возбуждено уголовное дело, ведется следствие.