«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելիս ստիպված է դիմելու ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության օգնությանը: Բանն այն է, որ ՀՀ Սահմանադրության 92-րդ եւ 151-րդ հոդվածները, որոնք առնչվում են ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը, կարող են փոփոխվել նաեւ խորհրդարանի կողմից:
Բայց դրա համար անհրաժեշտ է, որ կողմ քվեարկի պատգամավորների առնվազն երկու երրորդը՝ 70 հոգի:
Հիմա ԱԺ 105 պատգամավորներից 50-ը դեռ ՀՀԿ խմբակցության անդամ են, բացի այդ, 8 պատգամավոր ՀՀԿ-ից դուրս է եկել, բայց դժվար է միանշանակ նրանց համարել Փաշինյանի թիմի անդամ: Այնպես որ, Նիկոլ Փաշինյանին փորձություններ են սպասվում, որպեսզի իր կողմը գրավի բավարար թվով օրենսդիրներին»:

При инициировании конституционных изменений Правительство Никола Пашиняна вынужденно будет обратиться за помощью к парламентской фракции Республиканской партии Армении. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Дело в том, что 92 и 151 статьи Конституции Армении, которые касаются процесса проведения внеочередных парламентских выборов, могут быть изменены и парламентом страны.
Но для этого необходимо, чтоб «за» проголосовали по меньшей мере две трети депутатов, 70 человек.
Сейчас 50 из 105 депутатов НС Армении пока являются членами фракции РПА. Кроме того, 8 депутатов покинули ряды Республиканской партии Армении, но однозначно считать их членами команды Пашиняна сложно. Так что последнего ждут испытания, он должен суметь «перетянуть» на свою сторону достаточное количество законодателей», - пишет издание.