«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելիս ստիպված է դիմելու ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության օգնությանը: Բանն այն է, որ ՀՀ Սահմանադրության 92-րդ եւ 151-րդ հոդվածները, որոնք առնչվում են ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը, կարող են փոփոխվել նաեւ խորհրդարանի կողմից:
Բայց դրա համար անհրաժեշտ է, որ կողմ քվեարկի պատգամավորների առնվազն երկու երրորդը՝ 70 հոգի:
Հիմա ԱԺ 105 պատգամավորներից 50-ը դեռ ՀՀԿ խմբակցության անդամ են, բացի այդ, 8 պատգամավոր ՀՀԿ-ից դուրս է եկել, բայց դժվար է միանշանակ նրանց համարել Փաշինյանի թիմի անդամ: Այնպես որ, Նիկոլ Փաշինյանին փորձություններ են սպասվում, որպեսզի իր կողմը գրավի բավարար թվով օրենսդիրներին»:

YEREVAN. – When launching constitutional amendments in the Republic of Armenia (RA), Prime Minister Nikol Pashinyan’s government is forced to seek help from the former ruling Republican Party of Armenia (RPA) faction at the National Assembly (NA), according to Zhoghovurd (People) newspaper.
“The thing is that the RA Constitution’s Articles 92 and 151, which relate to holding snap NA elections, can be amended by the parliament too. But for that, at least two-thirds of the MPs—70 people—need to vote in favor.
“Now, 50 of the 105 MPs are still a member of the RPA faction. In addition, 8 MPs have left the RPA [faction], but it is hard to unequivocally consider them a member of Pashinyan’s [political] team.
“So, trials are expected for Nikol Pashinyan on order to draw a sufficient number of legislators to his side,” wrote Zhoghovurd.