Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հայտարարել է 8-ամյա պարտքի «ոդիսականի» ավարտի մասին։ Այս մասին նա խոսել է հեռուստատեսային ուղերձի ժամանակ, որով նա խորհրդանշական կերպով դիմել է Իտակա կղզուց, հայտնում է Reuters–ը։
«Իտական կասոցացվի ժամանակակից «ոդիսականի» ավարտի հետ, որը շատ ծանր էր հույն ժողովրդի համար»,–ասել է վարչապետը։
«Մենք չենք ասում, որ բոլոր խնդիրները լուծված են, քանի որ դուրս ենք եկել ճգնաժամից, մենք չենք տոնի։ Սակայն սա նշանավոր օր է եւ մեզ կհաջողվի դուրս գալ կոշտ վերահսկողությունից»,–գործակալությունը մեջբերում է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ալեքսիս Հարիցիսի խոսքերը։

Премьер-министр Греции Алексис Ципрас заявил о завершении восьмилетней долговой одиссеи. Об этом он сказал во время телевизионного обращения, с которым он символически обратился с острова Итака, передает РБК https://www.rbc.ru/ со ссылкой на Reuters.
«Итака будет ассоциироваться с окончанием современной одиссеи, которая оказалась очень трудной для греческого народа», — сказал Ципрас.
«Мы не говорим, что все проблемы решены, потому что мы вышли из кризиса, мы не будем праздновать. Но это знаменательный день, и нам удастся выйти из-под жесткого контроля», — приводит агентство слова заместителя министра экономики Алексиса Харициса.