Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը հրաժարական է տալիս: Այս մասին նա տեղեկացրել է Facebook-ի իր էջում:
«Ընկերներ, մինչեւ իմ արձակուրդի ավարտը դեռ մի քանի օր կա: Համեմատաբար հանգիստ ժամանակի ընթացքում ես ավելի համոզվեցի մի կարեւոր որոշման մեջ:
Ես որոշել եմ թողնել իմ դիվանագիտական աշխատանքը:
Այս որոշումը վաղուց է հասունացել ինձ մոտ եւ փոքր գաղտնիք բացեմ. վերջին տարիներին ես մի քանի անգամ դիմել եմ Երեւան ինձ հետ կանչելու խնդրանքով, վերջին անգամ այս տարվա մայիսին, բայց ամեն անգամ մերժվել եմ:
Հարցը նրանում չէ, որ ես Ուկրաինայում երկու լիարժեք ժամկետ աշխատել եմ Հայաստանի դեսպանի պաշտոնում եւ անցել եմ արդեն այս պատասխանատու պաշտոնում բոլոր հնարավոր վերջնաժամկետերը: Հարցն այն է, որ այժմ Հայաստանում որակապես բոլորովին այլ իրավիճակ է եւ ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ ժամանակն է երիտասարդներին ճանապարհ տալ՝ աճի եւ իրացման համար: Հուսով եմ, որ այս անգամ դրական պատասխան կստանամ», - գրել է նա:

Посол Армении в Украине Андраник Манукян подает в отставку. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Друзья, до конца моего отпуска есть ещё не сколько дней. Время которое я провел в относительном спокойствии укрепило меня в одном важном решении.
Я решил оставить мою дипломатические работу.
Это решение назрело у меня давно, и раскрою маленький секрет, за последние годы я несколько раз обращался в Ереван с просьбой меня отозвать, в последний раз в мае этого года, но каждый раз получал отказ с просьбой продолжить свою деятельность в качестве посла Армении в Украине.
И дело даже не в том, что я проработал на должности посла Армении в Украине два полных срока и перешёл уже все возможные дедлайны пребывания на этом ответственном посту.  Дело в том, что сейчас в Армении качественно иная ситуация и я искренне считаю, что пришло время дать молодым дорогу для роста и реализации.  Надеюсь, что на этот раз получу положительный ответ», - написал Манукян.