Փոփոխություններ են նախատեսվում ուսուցչի եւ տնօրենի թափուր տեղի մրցույթի կարգում: Այս մասին օգոստոսի 21-ին Արմավիրի մարզպետարանում 2018-2019 ուսումնական տարվա նախապատրաստական աշխատանքներին նվիրված քննարկման ժամանակ նշել է ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
ԿԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարարը նաեւ տեղեկացրել է, որ այժմ նախարարությունում աշխատանքներ են տարվում՝ ոլորտը կարգավորող իրավական մի շարք ակտերի լրամշակման եւ փոփոխման ուղղությամբ: Փոփոխություններ են նախատեսվում ուսուցչի եւ տնօրենի թափուր տեղի մրցույթի, տնօրենների հավաստագրման, խորհուրդների ձեւավորման կարգերում: Կատարվող փոփոխություններից նախարարը կարեւոր է համարել հատկապես կառավարման խորհուրդների դերակատարման բարձրացումը. «Դպրոցների կառավարման խորհուրդները նույնպես վերածվել են քաղաքական մարմինների, որոնք որեւէ մասնակցություն չունեն դպրոցի զարգացման գործում, ընդամենը ծառայում են որպես տնօրեն ընտրող մարմին: Մենք այս համակարգը արմատապես փոխելու ենք»,- հայտարարել է ԿԳ նախարարը:
Նախարարը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է նաեւ սեպտեմբերի 1-ից մարզում համընդհանուր ներառական կրթության համակարգին անցնելու ծրագրին` նշելով, որ այդ ուղղությամբ վերջին ամիսներին ինտենսիվ աշխատանք է տարվել նախարարության եւ մարզպետարանի կողմից, «Համընդհանուր ներառման անցնելը դյուրին գործընթաց չէ, սակայն զարգացած են համարվում այն հասարակությունները, ովքեր գնում եմ ներառման»,- նշել է Ա. Հարությունյանը՝ տեղեկացնելով, որ մարզում մեկնարկել են ներառական կրթության համակարգի անցմամբ պայմանավորված վերապատրաստումները:

В порядок конкурса на вакантные места директоров и учителей школ будут внесены изменения. Об этом заявил в областной администрации Армавира во время обсуждения, посвященного подготовительным работам к новому 2018-2019 учебному году, министр образования и науки Армении Араик Арутюнян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства образования и науки республики, в ходе обсуждения Арутюнян заявил о том, что сейчас в ведомстве ведутся работы по разработке и изменению целого ряда правовых актов, регулирующих данную сферу. Изменения, в частности, запланированы по части конкурса на вакантные места директоров и учителей, лицензирования директоров, формирования советов. Министр особо подчеркнул вопрос повышения роли советов управления школ. «Они также превратились в политические органы, которые не имеют никакого участия в деле развития среднего учебного заведения. Они выступают лишь как орган, избирающий директора. Мы эту систему собираемся коренным образом изменить», - заявил Арутюнян.
Он также обратил внимание присутствующих на программу перехода в области с 1 сентября к системе инклюзивного образования. «Это непростой процесс, но развитыми считаются те общества, которые идут на этот шаг», - сказал глава Минобразования, добавив при этом, что в области стартовали курсы переподготовки, связанные с переходом на систему инклюзивного образования.