Այսօր Ամերիաբանկում տեղի ունեցավ հանդիպում ԱՊՀ մի շարք երկրների (Բելառուս, Ղազախստան, Վրաստան, Ուզբեկստան) լրագրողների և «Սոֆթլայն» ընկերության ներկայացուցիչների միջև: Հանդիպման ժամանակ լրագրողներին ներկայացվեցին Ամերիաբանկի Տվյալների մշակման կենտրոնի տեխնիկական հնարավորությունները: Լրագրողները ծանոթացան նաև Բանկի գործունեությանն ու պատմությանը, ունեցան շրջայց «Կամար» բիզնես կենտրոնում և Բանկի գլխամասային գրասենյակում:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվեց նոր շենք տեղափոխվելու կապակցությամբ Ամերիաբանկում տվյալների մշակման նոր կենտրոնի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը կհամապատասխաներ անվտանգության և անխափանության ժամանակակից պահանջներին, թույլ կտար ապահովել բանկի բոլոր գործառնությունների իրականացումը և կունենար ընդլայնման հնարավորություն:
Հայտարարված մրցույթի արդյունքների հիման վրա ընտրվեց «Սոֆթլայն» ընկերությունը, որն ունի նմանատիպ օբյեկտների կառուցման համար անհրաժեշտ փորձը և բոլոր մասնագիտական կարողությունները:
«Սոֆթլայն» ընկերությունը նախագծեց տվյալների մշակման կենտրոնի ինժեներական համակարգերը և իրականացրեց շինմոնտաժային բոլոր աշխատանքները: Առաջին փուլը՝ նախագծումը, կատարվեց ամենասեղմ ժամկետում, և բոլոր տեխնիկական լուծումները պատվիրատուի հետ համաձայնեցնելուց հետո սկսվեց շինարարության փուլը, որն ավարտվեց 2017թ. դեկտեմբերին:
Նոր շենքում տեղադրված են տվյալների մշակման կենտրոնի համար անհրաժեշտ բոլոր ինժեներական համակարգերը, որոնք համապատասխանում են հակահրդեհային պաշտպանության եվրոպական ISO չափանիշներին և անվտանգության 3-րդ մակարդակի (Tier3) պահանջներին:
«Մենք վաղուց ենք համագործակցում Ամերիաբանկի հետ, և մեզ համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է Հայաստանում նման մեծ տեխնոլոգիական ծրագրի իրագործումը: Մեր նախկին համատեղ փորձի շնորհիվ Սոֆթլայնի ու Ամերիաբանկի մասնագետները ծրագիրն իրականացրին սահմանված ժամկետում և բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով», – նշեց Հայաստանում «Սոֆթլայն» ընկերության վաճառքի գծով տնօրեն Կարինե Եղոյանը:
Ամերիաբանկի համար կառուցվեց տվյալների մշակման՝ բարձր տեխնոլոգիաներով հագեցած, ընդլայնման հնարավորություն ունեցող կենտրոն, որը կապահովի բանկի բոլոր գործընթացների անխափան և արդյունավետ իրականացումը:
«Մեր սպասումներն արդարացան՝ բանկի տվյալների մշակման կենտրոնի ենթակառուցվածքը ոչ միայն լիովին համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին, այլև ունի համապատասխան ռեզերվ ու նախատեսված է երկարաժամկետ զարգացման և ընդլայնման համար: «Սոֆթյալն» ընկերության մասնագետները ցուցաբերել են բարձր պրոֆեսիոնալ հմտություններ և ապացուցել, որ կարող են իրականացնել բարդ տեխնիկական ծրագրեր»,- նշեց Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
Ամերիաբանկ ՓԲԸ մասին
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկորեն զարգացող բանկերից է և երկրի ամենակայուն ու խոշոր ֆինանսական հաստատություններից մեկը: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Ըստ 2018թ. առաջին եռամսյակի տվյալների՝ Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ և կապիտալ): Բանկը բազմիցս արժանացել է հեղինակավոր միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների մրցանակներին՝ Euromoney, Global Finance, The Banker:
«Սոֆթլայն» ընկերության մասին
«Սոֆթլայն» ընկերությունը մշակում է բիզնեսի թվայնացման տեխնոլոգիական լուծումներ: Ընկերությունը տրամադրում է առաջադեմ, հուսալի տեխնոլոգիաներ ու կիբերանվտանգության միջոցներ և աշխարհի ամենատարբեր երկրներում գործող մի շարք կազմակերպությունների վստահված գործընկերն է: Մասնավորապես, ընկերությունը գործունեություն է ծավալում Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում, Լատինական Ամերիկայում ու Հարավ-Արևելյան Ասիայում՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 50 երկրում: Համագործակցելով ՏՏ լուծումների գլոբալ մատակարարների հետ՝ Սոֆթլայնը կիրառում է լավագույն փորձը և շարունակաբար զարգացնում իր կարողությունները՝ աշխարհի 5 մայրցամաքներում մեծածավալ նախագծեր իրականացնելու համար: 2017թ. «Սոֆթլայն» ընկերությունների խմբի հասույթը կազմեց 1,19 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

В Америабанке состоялась встреча группы журналистов из стран СНГ (Беларусь, Казахстан, Грузия, Узбекистан) и представителей компании Softline.
Как сообщает пресс-служба Банка, журналисты ознакомились с техническими
возможностями центра обработки данных Америабанка, а также с историей и деятельностью банка во время пресс-тура по головному офису и бизнес-центру «Камар».
Журналистам рассказали, что в связи с переездом в новое здание банку требовалось создать технологичный масштабируемый центр обработки данных, соответствующий высоким требованиям безопасности и отказоустойчивости и обеспечивающий быструю и надежную работу всех сервисов. По результатам конкурса в качестве партнера проекта была выбрана компания Softline, обладающая всеми необходимыми компетенциями и опытом построения подобных объектов.
Softline спроектировал инженерные системы будущего ЦОД-а и реализовал весь комплекс строительных и монтажных работ. Первый этап – проектирование – был выполнен инженерами Softline в кратчайшие сроки, и после согласования всех технических решений с заказчиком компания приступила к строительству, которое было завершено в декабре 2017 года. В новом здании банка установлены и смонтированы все необходимые инженерные системы, соответствующие европейским стандартам ISO в области пожарной безопасности и требованиям к уровню надежности Tier3.
«Мы давно сотрудничаем с Америабанком по разным направлениям, и для нас большая честь и ответственность реализовать такой масштабный и технологичный проект в Армении. Благодаря опыту совместной работы специалистов Softline и Америабанка, проект был реализован в заданные сроки на высоком профессиональном уровне», – рассказывает директор по продажам Softline Армения Карине Егоян. По результатам проекта в активах Америабанкa появился масштабируемый и технологически оснащенный
ЦОД, который сможет обеспечить устойчивую и эффективную работу всех служб банка.
«Наши ожидания оправдались – новая инженерная инфраструктура центра обработки данных Америабанкa полностью отвечает текущим требованиям и рассчитана на долгосрочное развитие, имея необходимый резерв. Специалисты Softline продемонстрировали высокий профессиональный уровень знаний и умений,
способность реализовывать проекты высокого уровня сложности»,– отмечает руководитель Управления ИТ и автоматизации Америабанка Шаварш Восканян.
Америабанк – динамично развивающийся банк в Армении, один из крупнейших и наиболее стабильных финансовых институтов страны. Сегодня Америабанк – универсальный банк, предоставляющий полный пакет корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг, лидер банковского сектора Армении по всем основным показателям – активы, обязательства, кредитный портфель, чистая прибыль и капитал по результатам первого полугодия 2018 года. Банк неоднократно удостаивался наград, присуждаемых финансовым институтам такими всемирно известными международными периодическими изданиями, как Euromoney, Global Finance, The Banker.
Компания Softline  помогает осуществить цифровую трансформацию бизнеса своим клиентам по всему миру  и является для них доверенным партнером и надежным поставщиком передовых информационных технологий и средств кибербезопасности.
Softline ведет бизнес в Восточной Европе и Центральной Азии, Латинской Америке и Юго-Восточной Азии – всего более чем в 50 странах. Партнерские отношения в рамках альянсов с глобальными ИТ-поставщиками позволяют Softline использовать лучшие практики и наращивать опыт для реализации комплексных проектов на пяти континентах. В 2017 финансовом году выручка группы компаний Softline составила $1.19 млрд.