Ես հենց նոր վերադարձա Հայաստան կատարած հրաշալի ուղեւորությունից, որտեղ հպարտությամբ ականատես դարձա ինչպես իմ որդիները՝ Ադամը եւ Դենը, դարձան Հայաստանի քաղաքացիներ: Հայաստանի կառավարությունը շատ սիրալիր էր մեզ հետ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «պոկերի արքա» Դեն Բիլզերյանի հայրը՝ Փոլ Բիլզերյանը:
«Ես ընդունում եմ, որ Հայաստանը անցնում է բազմաթիվ դրական փոփոխություններով, բայց լինելով 1915 թվականի Ցեղասպանության ժամանակ սպանված մարդկանց ժառանգորդ, ես կոչ եմ անում Հայաստանի նոր կառավարությանը եւ ապագա կառավարություններին հետեւել Նելսոն Մանդելայի՝ աշխարհի պատմության մեծագույն առաջնորդներից մեկի օրինակին եւ անհամբերությամբ սպասել՝ համախմբելով բոլոր հայերին ընդհանուր նպատակի համար՝ Հայաստանը դարձնել հայերի համար լավագույն վայր: Եթե Մանդելան վրեժ լուծեր իր հին թշնամիներից, որոնք ավելի քան երկու տասնամյակ նրան փակի տակ էին պահում, բոլորը կհասկանային նրան: Բայց նա ներեց նրանց եւ արժանացավ իր նախկին բանտակիցների հարգանքին եւ աջակցությանը եւ ողջ աշխարհի հիացմունքին:
«Երբ ես քայլում էի դեպի դարպասները, որոնք ազատության էին տանում, ես գիտեի, որ եթե անցյալում չթողնեմ իմ դառնությունն ու ատելությունը, ես դեռ բանտում կմնամ»:
Հայաստանի պատմության այս ճգնաժամային փուլում մեզ պետք են Նելսոն Մանդելայի սրտով եւ իմաստությամբ մարդիկ, ես լիահույս եմ, որ հենց այդ  էլ ունենք այսօր Հայաստանում:
Երբ մենք Հայաստանում էինք, Դենը, Ադամը եւ ես այցելեցինք Լեռնային Ղարաբաղ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ մի քանի պատերազմների վայր, որոնցից վերջինը եղել է 1992-1994 թվականներին: Այսօր առավոտյան ես կարդացի, որ Ադրբեջանի կառավոությունը Ղարաբաղ այցի պատճառով որդուս՝ Դենին կալանավորելու կարգադրագիր է տվել:
Այս աշխարհում կան շատ առաջնորդներ, բայց նրանց թվում քիչ են լավերը:
Որքան հեշտ է, լավ, հավատարիմ երիտասարդներին ուղարկել մահվան չմտածված  քաղաքական նպատակների պատճառով: 1968-ին, լինելով 18 ամյա ամերիկացի, ես գնացի Միացյալ Նահանգների բանակ: Որպես երիտասարդ լեյտենանտ, ես  կամավոր գնացի  Վիետնամի պատերազմ: Ստացա մեդալների իմ բաժինը, բայց ես շատ երիտասարդ էի եւ անտեղյակ,  որպեսզի հասկանայի այդ պատերազմի պատճառների անմտությունը, ես կուրորեն հետեւում էի իմ կառավարությանը: Երբ իմ ծննդյան օրը ես վերադարձա Վիետնամի պատերազմից, ես երդվեցի երբեք չպայքարել սխալի կողմից: Այդ ժամանակվանից ես ափսոսում էի, որ չեմ մտածել իմ մասին եւ սեփական եզրակացությունները եւ դատողությունները չեմ արել մինչեւ զենքը վերցնելը եւ անմեղ մարդկանց սպանելը: Ինչ վերաբերում է ադրբեջանցնիներին եւ թուրքերին, ես խորհուրդ եմ տալիս, որ դուք ձեր խելքով մտածեք, մինչեւ ձեր կառավարություններին լսելը. երբ խոսքը հայ ազգի դեմ թշնամության եւ ատելության բորբոքման մասին  է:  ԱՄՆ-ն խաղաղության եւ մարդու իրավունքների խորհրդանիշ էր, բայց այն կորցրեց այդ դիրքը, եւ ես չեմ տեսնում որեւէ երկիր, որը ժամանակակից աշխարհում պատրաստ է այդ  տեղը զբաղեցնել: Հետեւաբար, մարդիկ իրենք պետք է սովորեն փոխել իրենց կառավարությունը, երբ այն  պատերազմ է ցանկանում վարել: Հնարավոր է, Ադրբեջանի լավ մարդիկ կարող են մեզ ճանապարհ ցույց տալ:
Դենը փոխեց իր ժամանակացույցը եւ մեկ օր էլ մնաց Հայաստանում, որպեսզի Ցեղասպանության թանգարան այցելի:
Դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող է որեւէ կառավարություն որոշել սպանել գրեթե երկու միլիոն անմեղ տղամարդկանց, կանանց եւ երեխաների, բայց դա այն է, ինչ 1915 թվականին արեց թուրքական կառավարությունը: Աններելի է, որ թուրքական կառավարությունը անամոթաբար շարունակում է ժխտել այդ զանգվածային կոտորածը: Հայերի եւ թուրք ժողովրդի միջեւ գոյություն ունեցող ատելությունը վերացնելու եւ ներման հասնելու միակ ճանապարհը Թուրքիայի կառավարությանը ստիպելն է ճանաչել Ցեղասպանությունը եւ ներողություն խնդրել:
Ինչ վերաբերում է թուրք ժողովրդին, ես կասկածում եմ, որ Ցեղասպանության մասնակիցները ողջ են: Բայց աշխարհում չկա  հայ ընտանիք, այդ թվում նաեւ իմ ընտանիքը, որը Ցեղասպանության հետ կապված սարսափելի պատմություններ չունի: Այս ցավալի հիշողությունները կուղեկցեն մեզ, ատելություն առաջացնելով, որը կփոխանցվի մեկ սերնդից մյուսին, մինչեւ Թուրքիայի կառավարությունը ճանաչի իր նախնիների վարքը եւ ներողություն չխնդրի նրանց փոխարեն:
(Եվ ամոթ Իսրայելին, որ նա չի ճանաչել եւ չի դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը):
Ինչպես է հնարավոր, որ տեխնոլոգիաների եւ գիտելիքների այս անհավանական դարում աշխարհում նման աղքատություն եւ տգիտություն լինի: Դրա փոխարեն կա ադրբեջանական կառավարություն, որը փորձում է Ինտերպոլին ստիպել իմ որդուն Ղարաբաղ այցելելու համար կալանավորելու կարգադրագիր տրամադրել: Ադրբեջանում մարդիկ ավելի լավին են արժանի: Եթե կառավարությունը չի կարողանում իր մարդկանց ճիշտ տեղ տանել, ապա այդ մարդիկ պետք է փոխեն իրենց առաջնորդներին: Դա ոչ միայն ճիշտ է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի համար, այլեւ աշխարհի բոլոր կառավարությունների համար»,- գրել է Բիլզերյանը:

Я только что вернулся из самой замечательной поездки в Армению, где я с гордостью стал свидетелем, как мои сыновья- Дэн и Адам, стали гражданами Армении. Правительство Армении было очень любезно с нами. Об этом на свой странице в социальной сети Facebook написал отец «короля покера» Дэна Билзеряна Пол Билзерян.
«Я признаю, что Армения проходит через много положительных изменений, но, будучи потомком людей, которые были убиты во время Геноцида 1915 года, я настоятельно призываю новое правительство Армении и все будущие правительства следовать примеру одного из величайших лидеров в истории мира Нельсона Манделы, и с нетерпением ждать, объединяя всех армян во имя общей цели - сделать Армению лучшим местом для всех армян. Если бы Мандела отомстил своим старым врагам, которые запирали его на протяжении более двух десятилетий, все бы поняли его. Но он простил их и завоевал уважение и поддержку своих бывших тюремщиков и восхищение остального мира. «Когда я вышел к воротам, которые вели к свободе, я знал, что если я не оставлю свою горечь и ненависть позади, я все еще буду в тюрьме». На этом критическом этапе в истории Армении, нам нужны лидеры с сердцем и мудростью Нельсона Манделы, я полон надежд, что именно это мы имеем в Армении.
Когда мы были в Армении, Дэн, Адам и я посетили Нагорный Карабах- место нескольких войн между Арменией и Азербайджаном, последнее из которых было в 1992-1994 годах. Сегодня утром я прочитал, что правительство Азербайджана выдало ордер на арест моего сына Дена из-за визита в Карабах. В этом мире есть много лидеров, но среди них очень мало хороших. Как же легко послать хороших, преданных молодых людей на верную смерть из-за непродуманных политических целей. Я пошел в армию Соединенных Штатов в 1968 году, будучи 18-летним американцем. Будучи молодым лейтенантом, я вызвался пойти на войну во Вьетнам. Я получил свою долю медалей, но я был слишком молод и невежествен, чтобы понять неразумность причины этой войны - я слепо следил за своим правительством. Когда я вернулся домой из Вьетнама в свой 21-й день рождения, я поклялся никогда больше не сражаться за неправильную сторону. С тех пор я сожалел о том, что не думал о себе и не делал своих собственных выводов и суждений, прежде чем взять оружие, чтобы убить невинных людей. Что касается азербайджанцев и турок, я советую, чтобы вы думали своей головой, прежде чем прислушиваться к своим правительствам, когда речь идет о политике разжигания вражды и ненависти в отношении армянского народа. Соединенные Штаты были символом мира и прав человека, но США потеряли эту позицию, и я не вижу ни одной страны, готовой принять это место лидерства в современном мире. Значит, люди сами должны научиться менять свое правительство, когда оно выступает за войну. Может быть, хорошие люди Азербайджана могут показать нам путь.
Мой сын Дэн изменил свой график и остался в Армении еще один день, чтобы посетить Музей геноцида.  Трудно представить, как может какое-либо правительство решить убить почти двух миллионов невинных мужчин, женщин и детей, но это то, что турецкое правительство сделало в 1915 году. Непростительно, что турецкое правительство просто неумолимо продолжает отрицать эти массовые убийства. Единственный способ добиться прощения и устранить продолжающуюся ненависть, существующую между армянами и турецким народом - это заставить турецкое правительство признать Геноцид и извиниться. Что касается турецкого народа, я сомневаюсь, что те, кто участвовали в Геноциде, живы. Но нет ни одной армянской семьи в мире, включая моей семьи, у которого нет ужасных историй связных с Геноцидом. Эти болезненные воспоминания будут сопровождать нас, вызывая ненависть, которая будет передаваться от одного поколения к следующему, пока турецкое правительство не признает поведение своих предков и  не извинится за них. (И позор Израилю, за то, что он не признал и не осудил Геноцид армян.)
Как это возможно в этот невероятный век технологии и знаний на свете быть такая бедность и такое невежество? У нас есть азербайджанское правительство, пытающееся заставить Интерпол дать ордер на арест  моего сына за посещение Карабаха. Люди  в Азербайджане заслуживают лучшего. Если правительство не может привести своих людей к правильному месту назначения, то люди должны изменить своих лидеров. Это не просто правильно для Азербайджана и Турции, но и для всех правительств мира»,- написал Билзерян.